PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Göz ve Göz sağlığı hakkında bilgiler ...


Qül Qoncesi
10-23-2009, 20:57
Göz sagligi için bazi öneriler...

Kisin cilde, saçlara önem veriliyor. Cildin kurumamasi ve soguktan etkilenmemesi için kozmetik ürünler kullaniliyor. Saçlarin dökülmemesi ve kirilmamasi için bakim yaptiriliyor. Ancak en hassas organ olan gözlere ise gerekli özen gösterilmiyor. Oysa soguk ve karli havalar gözleri de olumsuz etkiliyor. zarar görmesinden en çok korkulan organ olmasina karsin, gözle ilgili olarak neredeyse hiçbir koruyucu önlem alinmiyor.
Acibadem Göz Sagligi Merkezi Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Gülbin Saltik kis aylarinda konjonktivit, kuru göz gibi rahatsizliklardan Kar körlügüne kadar birçok tehlikenin kisileri bekledigine dikkat çekiyor.

VIRÜSLER TEHLIKELI
Kis aylarinda virüslere bagli hastaliklarin arttigi bir gerçek. Virüslerden etkilenen organlardan biri de göz. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarinin artis gösterdigi dönemlerde viral konjonktivitin görülme sikligi artiyor. Dr. Saltik konuyla ilgili sunlari söylüyor: "Konjonktivit, genel anlamiyla göz iltihabi demektir. Etkenlerine göre bakteriyel, virütik, Alerjik gibi degisik tipleri vardir. Adenovirüse bagli konjonktivit, çok kolay bulasabilen bir hastalik oldugu için birdenbire ve salgin halinde ortaya çikabilir. Okullar, kalabalik is yerleri bu açidan risk altindadir."
Hastaliktan korunmak için gözlerimizi sürekli oynayip kasimamak, havlu, yastik kilifi, mendil gibi kisisel esyalarimizi ayirmak ve baskalarinin esyalarini kullanmamak, özellikle çocuklarimizi bu konuda egitmek gereklidir. Ancak belirtileri taniyarak, geç kalmadan hekime basvurmak gerekiyor. Gözlerde sulanma, kizariklik, çapaklanma, Sulu ve beyaz bir akinti, isiktan rahatsiz olma baslica belirtilerdir. Dr. Saltik, semptomlarin alerjik konjonktivitle karistirilabildigine dikkat çekerek söyle devam ediyor: "Bu karisiklik sebebiyle hastalar yanlis ilaç kullanabiliyor. Bu da iyilesme sürecinin uzamasina neden olur. Tedavide hastaligin durumuna göre damla ve pomatlardan faydalanilmaktadir.
GÖZ KURULUGUNU ÖNEMSEYIN
Kis mevsimi boyunca yeterli havalandirilmayan ofisler, sürekli yanan kaloriferler, çalisan klimalar, bilgisayarlar gözün en büyük düsmani. Özellikle bilgisayarlari yogun olarak kullanan bankacilar, gazeteciler, grafikerler, borsacilar, ögretmenler, ögrenciler göz kurulugu riski ile karsi karsiya kaliyorlar.Kuru göz rahatsizligi, teknolojinin gelismesiyle paralel artis gösteren, gelismis toplumlarda sik görülen yaygin bir rahatsizlik türüdür. Bu konuda Dr. Saltik sunlari söylüyor:
"Kapali ortam ve kaloriferler Havayi bozan etkenlerdir. Konsantrasyon gerektiren islerde çalisanlar ise bilgisayar basinda yeterli sayida göz kirpma islemini gerçeklestiremezler. Bu iki etmen gözlerde göz kuruluguna sebep verir."
Gözlerde batma ve kizariklik seklinde kendini gösteren göz kuruluguna karsi alinabilecek çok basit önlemler var. Ofisin havalandirilmasi, ortam havasinin nemlendirilmesi ve eczanelerden rahatlikla temin edilebilen suni göz yasini gözün ihtiyacina ve doktorunuzun önerisine göre kullanmak göz kurulugunu gidermede etkili bir yol.
KISIN DA GÜNES GÖZLÜGÜ KULLANIN!
Yazin birçok kisi günesin zararli etkilerinden korunmak için günes gözlügü kullaniyor. Kis geldiginde de günes gözlükleri çekmecelere kaldiriliyor. Oysa bu son derece yanlis. Yaz, kis demeden günes gözlügü kullanma aliskanligini yitirmemek gerek. Dr. Saltik kisin göz ve göz çevresinin soguk ve kuru havalarda korunmasi gerektigi konusunda uyararak söyle diyor:
"Göz kapagi ve göz çevresindeki cilt ince ve kirismaya en yatkin bölge oldugu için rüzgar, günes ve karli soguk havalarda koruyucu, UV filtreli uygun bir gözlükle hem göz sagligimizi hem de göz çevremizi korumus oluruz. Ayrica özellikle rüzgarli havalarda gözümüzü kaçabilecek bir yabanci cisme karsi da koruruz. Bu nedenle koruyucu tedbir almak adina günes gözlügü kisin da kullanilmalidir. Ancak kaliteli günes gözlükleri tercih edilmelidir. Yesil, mavi gibi soft renkler seçilmeli, filtresinin kaliteli olmasina dikkat edilmelidir."
KAYAKÇILAR DIKKAT!
Kisin en çok tercih edilen spor dali kayak. Çok keyifli bir spor dali olmasina ragmen özellikle göz açisindan bazi tehlikeler içeriyor. Kisin karli havalarda kayak sporu yapanlari saydam tabakanin kurumasi ya da enfeksiyonu gibi etkiler bekliyor. Dr. Saltik riskler hususunda sunlari söylüyor:
"Kuru hava, siddetli yagis ve rüzgar kuru göz rahatsizligini tetikler ve kornea sagligini olumsuz etkiler. Uzun süre günes gözlügü kullanmadan kayak yapanlar ve dagcilari bekleyen bir baska tehlike de günese bagli sari nokta hastaligidir. Sürekli çiplak gözle kara bakmak, Kardan yansiyan UV isinlari nedeniyle , gözün makula( sari nokta) bölgesinde bozulmaya yol açarak görme kayiplarina dek varan hasarlara yol açar. Bunun için de tek önlem koruyucu bir gözlük kullanarak kayak sporu yapmaktir."

Qül Qoncesi
10-23-2009, 20:58
Göz tembelliginde tedavi süresi...

Göz tembelligi erken çocukluk çaginda ortaya çikan ve bir gözün yeterince görememesi seklinde tanimlanabilecek bir durumdur. Göz tembelligine her 100 kisiden 3'ünde rastlanmaktadir.
Göz tembelligi ancak küçük yaslarda tespit edilirse tedavi edilebileceginden ebeveynlerin bu konuda son derece hassasiyet göstererek erken yaslarda çocuklarin göz muayenesi olmalarini saglamalari gerekmektedir. Acimadem Göz Hastaliklari Medikal Direktörü Doç. Dr Bozkurt Sener, erken teshis ve düzenli tedavi yapilirsa çogu kez normal görmeye ulasabildiklerini belirterek, "9 yas sonrasinda yapilacak tedavinin faydasi yoktur. katarakt gibi sebeplerle ortaya çikan göz tembelliklerinde çok seri davranmak gereklidir' dedi.
Göz tembelligi nedir?
Göz tembelligi erken çocukluk çaginda ortaya çikan ve bir gözün yeterince görememesi seklinde tanimlayabilecek bir durumdur. Göz tembelligine her 100 kisiden 3'ünde rastlanmaktadir. Göz tembelligi ancak küçük yaslarda tespit edilirse tedavi edilebileceginden ebeveynlerin bu konuda son derece hassasiyet göstererek erken yaslarda çocuklarin göz muayenesi olmalari saglamalari gerekmektedir.
Normal Görme Nasil Gelisir?
Bebekler dogduklarinda ancak belirli oranlarda görebilmektedirler. (gözlerini kullandikça görme potansiyelleri artmaktadir) Ilk 9 yas içinde görme sistemi tam olarak gelismekte ve daha sonra belirgin bir degisiklik olmaktadir.
Eger bir göz tüm düzeltmelere ragmen tam kapasiteli göremiyorsa bu durum kisinin hayatinda olumsuz bazi etkilere yol açar. Mesela bazi mesleklerde (askerlik, pilot ) göz tembelligi olan kisiler yer alamazlar.
Göz Muayenesi ne zaman yapilmalidir?
Tüm çocuklarin ilk 1 yasta ve 4 yasina gelmeden önce herhangi bir sorunu olmasa da mutlaka bir göz doktoru tarafindan muayene edilmis olmasi gerekmektedir. Bu arada dogumdan itibaren hem Ailenin hem de çocuk doktorlarinin bazi tespitleri ile gerekli hallerde çok erken dönemlerde de göz muayenesi yapilabilir.
Neler göz tembelligine yol açabilir?
Göz tembelligi gözlerin normal olarak kullanilmasini engelleyen her türlü durumda ortaya çikabilir. Çogu vakada göz tembelligine yol açan durumlar kalitsal olabilir. Özellikle ailesinde göz tembelligi olan çocuklar göz doktoru tarafindan mutlaka muayene edilmelidir.
Göz Tembelliginin sebepleri nelerdir?
Göz tembelliginin üç sebebi bulunmaktadir. Bunlar sasilik, kirma kusurlari ve saydam olmasi gerekli göz dokularinda bulanikliktir. Bunlari da açarsak:
Sasilik: Gözleri paralel duruma getirildigi zaman görme bulandigi için çocuk bir gözünü kullanmaz ve gözde tembellik olusur.
Kirma kusurlari: Mevcut olan yüksek kirma kusuru nedeni ile bir göz digerinden çok bulanik görmekte ise bu göz görsel gelisimini tamamlayarak tembel hale gelmektedir. Görünüste gözlerde herhangi bir problem olmadigi için tespit edilmesi en zor olan göz tembelligi tipi budur. Aileler çocuklarin gözünde bir kayma tespit ettiklerinde hemen muayenesini saglamakta ancak diger durumlarda genellikle göz muayenesi okul dönemine kadar gecikmekte ve bu durumda da çogu kez geç kalinmis almaktadir. Bu nedenle ilk 1 yasta ve 4 yas öncesi tüm çocuklarin sikayeti olsun olmasin ,mutlak surette göz muayenesi olmalari gerekmektedir.
Saydam olmasi gerekli göz dokularinda bulaniklik: Bu durumun basinda katarakt gelmektedir. Bu tip göz tembelligi en erken gelisen göz tembelligidir. Dolayisi ile her yeni doganin mutlak bir göz doktoru tarafindan son derece kolay bir test olan kirmizi yansima testine tabi tutulmasi ve bir anormallik halinde acilen göz doktoruna muayenesi gereklidir. Çünkü bu tip göz tembelligi çok erken ve çok narin olarak gelismektedir. Dogumsal katarak mümkün olan sen kisa zamanda cerrahi olarak tedavi edilmelidir.
Göz Tembelligi Tanisi Nasil Konulur?
Bu çogu kez oldukça zor bir durumdur. Çünkü çocuklarin görme muayeneleri 3-4 yas oldukça güçlü arz etmektedir. Daha küçük çocuklarda ve bebeklerde saglam gözün doktor tarafindan elle kapatilmasi halinde tepkiyi degerlendirmek gibi bir takim yöntemlerle göz tembelligi olan göz tespit edilmeye çalisilir. Ilk 1 yas ve 4 yas öncesi muayenede göz doktoru temel olarak sunu yapar. Gözlerde herhangi bir kayma olup olmadigini muayene eder. Daha sonra saydam ortamlarda herhangi bir bulaniklik olup olmadigina bakar, göz bebegi damla ile genisletilerek, her iki gözün kirma degerleri ölçülür. Burada önemli olan nokta özellikle bir gözde , digerinin çok üzerinde bir kirma kusuru olup olmadigidir. Bunan disinda her iki gözdeki yüksek kirma kusurlari da dikkate alinir. Kirma kusuru muayenesi disinda retina (görme zari) ve optik sinir (görme siniri) muayenesi de yapilarak muayene tamamlanir.
Göz Tembelligi nasil tedavi edilir?
Göz tembelligi tedavinin esasi zayif gözün kullandirilmasina dayanir. Bu, saglam gözün özel bir bandajla haftalar bazen aylar boyunca kapatilmasi ile yapilir. Önce gerekli olan reçete verilir. Çocuk bunu kullanmaya baslar ve kapama tedavisi yapilir. Sasilikta eger bir cerrahi müdahale yapilacaksa genellikle önce göz tembelligi giderilmeye çalisilmalidir. Ameliyat öncesi belli bir dönem kapama tedavisi yapilir, ameliyat uygulanir, daha sonra bir müddet daha kapama yapilmaya devam edilir. Aileler ne yazik ki kayma Ameliyattan sonra her seyin yoluna girdigi düsüncesiyle kapama sirasinda ne gibi seyler yapilmasi gerektigini size açiklar. Bundan sonrasi ise tamamen sizin sabriniza kalmistir.
Az görme önlenebilir bir problemidir?
Basarida en önemli nokta göz tembelliginin tani zamanidir. Eger erken teshis ve düzenli tedavi yapilirsa çogu kez normal görmeye ulasabilmektedir. 9 yas sonrasinda yapilacak kapamanin herhangi bir faydasi olmamaktadir. Katarakt gibi sebeplerle ortaya çikan göz tembelliklerinde çok seri davranmak gereklidir. Erken bebeklik döneminde cerrahi ve kapama tedavileri ile müdahale yapilmalidir.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 20:59
Bilgisayar Kullanirken Gözlere Dikkat ...KAYSERI (IHA) – Özel Ibni Sina Saglik Merkezleri Göz Hastaliklari Uzmani Dr. Ziya Alp Köse, bilgisayar kullaniminin gözü bozmadigini, ancak mevcut kirma kusurunun ortaya çikmasina neden oldugunu kaydetti.
Bilgisayar kullanimina bagli olarak, gözün kendisinde ya da görme kalitesinde bazi problemlerin meydana gelmesini, göz yorgunlugun oldugunu belirten Dr. Ziya Alp Köse, "Yorgun ve agrili gözler, gözlerde yanma ve batma, bulanik görme, kuruluk hissi, sulanma, kasinti, kizariklik, gözleri kisarak bakmak, odaklama zorlugu, çift görme, isiga karsi hassasiyet, bas agrisi, boyun, sirt ve omuz agrisi en çok görülen problemlerdir' dedi.
Bahsedilen yorgunluk belirtilerine sahip olan kisilerin, ilk is olarak göz muayenesi olmasi gerektigini kaydeden Alp Köse, "Çünkü bu belirtilerin en büyük nedeni, gözlerdeki kirma kusurudur. Miyopi, hipermetropi, Astigmatizma gibi kirma kusurlarinin olup olmadigi saptanarak, bunlarin gözlük Cami veya lenslerle düzeltilmesi, bu konudaki ilk asamadir. Ayrica, halen kullanilan gözlük cami veya lenslerin numaralarinin yetersiz kalmasi da, göz yorgunluguna sebep olabilecektir. Burada, halk arasinda yayginca inanilan yanlis bir görüse deginmek ve dogrusunu anlatmak yerinde olacaktir; bilgisayar kullanimi, insanlarin gözlerini bozmaz. Ancak mevcut olan ve kisinin o ana kadar önemsemedigi veya bilmedigi bir kirma kusurunun, belirtileriyle ortaya çikmasina aracilik eder. Çalisma kosullari çok asiriya kaçmadikça normal bir göz, bilgisayar karsisinda bozulmaz' diye konustu.
Dr. Köse, görme bozukluklari belirtilerinin kisiye bagli sebepler disinda, çalisma ortaminin sekline ve kisinin aliskanliklarina göre de degisiklikler gösterecegini belirtirken, bilgisayar kullaniminda dikkat edilecek noktalari ise söyle özetledi:
"Bilgisayarin kullanildigi ortamdaki isik ve parilti kaynaklari ortadan kaldirin. Günes isigindan gelen dolaysiz pariltiya, kullanicinin gözlerine yöneltilmis aydinlatma cihazlarina ve görüntü ekranindaki herhangi bir yansimadan kaynaklanan dolayli pariltiya karsi önlem alin. Kullanilacak isik kaynaginin, arkadan, omuz hizasindan monitöre veya çalisma Masasina düsecek sekilde ayarlamaya çalisin. Mümkünse Masa lambalari yerine tavan aydinlatmasi kullanin. Bütün bunlara ragmen parilti kalici devam ediyorsa ekran filtresi alinip ekrana takilabilir. Daha koyu arka planlar üzerinde, açik renkli puntoyla yazin (örnegin, mavi üzerine beyaz ya da yesil üzerine kahverengi). Büyük punto kullanin ve daginik ekran görüntülerinden kaçinin. Çocuklara çalisirken dinlenme aralarini ögretin. Her bir Saatlik bilgisayar kullanimi için gözlerini, toplam on bes Dakika dinlendirmelidirler. Çocuklara sik sik göz kirpmalarini hatirlatin. Bilgisayar kullanicilari, normal olarak göz kirpmaksizin uzun süre sabit gözle ekrana bakma egilimi gösterdiginden, göz sulanmasi azalir ve batma hissedilebilir. Eger sorun devam ederse, suni göz yasi damlalari önerilebilir. Bilgisayar kullanicilari, ekrana göz hizasinin yatay düzlemi altinda 10-20 derece Açiyla bakmalidirlar. Statik Elektrikten toz birikmesini önlemek için, antistatik spreyle ve pamuksuz bezle ekrani düzenli olarak temizleyin. Çocugunuz düzenli olarak bilgisayar kullaniyorsa, her yil göz muayenesine gitmesini saglayin.'

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:01
Göz Tansiyonuna Dikkat ...


Halk arasinda 'Karasu' olarak bilinen Glokom'un (göz tansiyonu) milyonlarca insani etkileyen yaygin bir göz hastaligi oldugunu belirten uzmanlar, erken teshisin önemine dikkat çekiyor
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Ahmet Necdet Sezer Uygulama Hastanesi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Öztürk, Glokom'un birçok hasta tarafindan ancak ileri dönemde, belirgin görme kaybi ortaya çiktiginda fark edilebildigini belirterek doktor tarafindan düzenli araliklarla yapilan muayenelerin Glokom'un erken tani ve tedavisi için en iyi yol oldugunu ifade etti.
Doç. Dr. Öztürk, Glokom hastaligi ile ilgili olarak su bilgiyi verdi:
'Glokom'a bagli görme kaybini engellemenin tek yolu erken tanidir. Görme alaninda glokoma bagli belirgin hasar olmadikça hasta bu kaybin farkina varamaz. Bu nedenle düzenli araliklarla göz muayenelerinin ve gereginde görme alani gibi ileri tetkiklerin yapilmasi önemlidir. Glokom dünyada milyonlarca kiside görülen ve her insanda ortaya çikabilecek bir hastaliktir. Bununla birlikte bazi faktörler hastaligin ortaya çikma riskini artirabilir. Glokom riskini arttiran faktörlerin basinda da ilerleyen yas gelmektedir. 60 yasin üzerindekilerde risk, 60 yasin altindakilere göre 6 kat fazladir.'
Çocuklarin da bu hastaliga yakalanabileceklerini ifade eden Öztürk, çocuklarin göz tansiyonlarinin normal oldugu sürece okula baslamadan önce ve sonrasinda 2 senede bir göz muayenesi yaptirilmasi gerektigini söyledi.
Öztürk, Glokom hastaliginin düzenli kontrol altinda tutulmasiyla tedavinin basarili olacagini sözlerine ekledi.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:01
Bebeginizin göz rengi ne olacak?...Bebeginizin göz rengi ne olacak?
Bebeginizin gözlerinin ne renk olacagini merak ediyorsaniz, size bazi ipuçlari verebiliriz. Çünkü Gün geçtikçe ilerleyen genetik bilimi, basit kalitim kurallariyla, bebeginizin göz rengini dogumdan önce tahmin edebiliyor.
Hem anne hem baba mavi gözlüyse
Mavi rengi belirleyen allel baskin olmadigina göre, mavi gözlü anne ve babada bu allelden ikiser kopya var demektir. Bu durumda bebek, annesinden de babasindan da birer mavi allel katilacak ve gözleri mavi olacaktir.
Ebeveynlerden biri mavi digeri kahverengi gözlüyse
Gözü kahverengi olan ebeveynin göz rengini belirleyen allerlerden biri kesinlikle kahverengidir. Diger allelin ise, kahverengi ya da mavi olma olasiligi vardir. Bunu anlamanin bir yolu, o bireyin anne ve babasina yani büyükanne ve büyükbaba adaylarinin göz rengine bakmaktir. Büyükanne ve büyükbabadan birinin gözleri maviyse, kendisinde de bir mavi allel var demektir. Bu durumda bebek ya bu mavi alleli ya da kahverengi alleli kalitabilir.
Öyleyse bebegin mavi gözlü olma olasiligi yüzde 50'dir.
Büyükanne ve büyükbabanin gözleri kahverengiyse, bebegin göz rengini tahmin etmek biraz daha zorlasir. Varsa, büyükanne ve büyükbabanin kardeslerine bakmak gerekir. Biri mavi gözlüyse Ailede mavi bir allel var demektir. Bebek bu mavi alleli kalitirsa mavi gözlü olur. Kahverengi gözlü ebeveynin her iki alleli de kahverengiyse, bir mavi allel kalitacagi için genlerinde mavi alleli tasir.
Hem anne hem baba kahverengi gözlüyse
Bu durumda, her ebeveyn ya iki kahverengi ya da bir kahverengi bir de mavi allel tasir. Her iki ebeveyn de kahverengi allelden ikiser kopya bulunuyorsa, bebegin mavi gözlü olma olasiligi yoktur. Ebeveynlerden birinde allellerin her ikisi de kahverengi, digerinde allerlerden biri kahverengi digeri digeri maviyse, bebek mavi alleli kalit da, kahverengi maviye göre baskin oldugu için bebek kahverengi gözlü olur. Bebegin mavi gözlü olabilmesi için, her iki ebeveynin de bir kahverengi bir de mavi allel tasimasi gereklidir. Bebek annesinden ve babasindan bu mavi alleli kalitirsa, mavi gözlü olur. Böyle bir durumda her bebek için mavi gözlü olma olasiligi yüzde 25'tir

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:02
Göz tansiyonu körlüge neden olabilir ...Halk arasinda "göz tansiyonu' olarak bilinen glokomun geriye dönüsümü olmayan körlük nedenleri arasinda ikinci sirada yer aldigi belirtildi.
Göz hastaliklari uzmani Doç. Dr. Özlem Evren, glokom hastaliginda erken taninin önemine isaret ederek, "Hastalar baslarda görme duyularinda bir kayip hissetmedikleri için hastaligi fark etmez. Çünkü önce çevredeki görme alani daralir, görme keskinligi zamanla azalir. Hastalik ilerledigi zaman da çok geç kalinmis olur' dedi.
Ankara Numune Egitim ve Arastirma Hastanesi göz hastaliklari uzmani Evren, Dünya Glokom Günü nedeniyle yaptigi açiklamada, glokomun, göz içi Basinca bagli olarak gelisen, görme sinirinin hasari ve görme hücrelerinin kaybiyla sonuçlanan bir hastalik oldugunu bildirdi.
Halk arasinda "göz tansiyonu' olarak bilinen glokomun geriye dönüsümü olmayan körlük nedenleri arasinda 2. sirada yer aldigini belirten Evren, hiçbir belirti vermeden ilerledigi için "sinsi' bir hastalik olduguna dikkati çekti.
Evren, hastalarin baslarda görme duyularinda bir kayip hissetmedikleri için hastaligi fark etmediklerini, önce çevredeki görme alaninin daraldigini ve görme keskinliginin zamanla azaldigini anlatarak, hastalik ilerledigi zaman da geç kalindigini söyledi.
Glokomlu hastalarda görme kaybi meydana geldikten sonra bunun telafi edilemedigini, ancak tani konulduktan sonra ilerleyisin durdurulabildigini belirten Evren, hastaligin yeni dogan bebeklerden ileri yaslardaki kisilere kadar herkeste görülebildigini kaydetti.
Evren, risk altindaki kisilerle ilgili su bilgileri verdi:
"Yas, glokoma yakalanma açisindan önemli bir risk faktörüdür. 40 yasindan sonra göz içi Basinci normal seviyenin üzerine çikmaya baslar. Göz içi basinci yüksek olanlarda 5-10 yil içinde glokom gelisme riski artar. Bu risk 60-65 yas arasindakilerde 6 kat fazladir. 70-75 yas arasindakilerde ise her 6 kisiden birinde görülür. Ailede glokom öyküsü varsa, glokoma yakalanma riski büyüktür. Ailesinde glokom hastasi olanlarda risk 4-9 kat yüksektir. Seker, yüksek tansiyon, kalp, migren, guatr hastalari, Astim, Alerjik rinit, romatizmal hastaliklar nedeniyle kortizon kullananlarla organ nakli, yüksek miyop ve hipermetrobu olanlar ve göz travmasi geçirenler de risk altindadir. Bu tür hastaligi bulunanlar göz hekimine gittiklerinde bu durumlarini anlatmalidirlar.'
Göz tansiyonunun tedavisi
Risk grubundakilerin belirli araliklarla kontrolden geçmelerinin hastaligin erken evrede yakalanmasini saglayacagini anlatan Evren, "40 yas üzerindekilerde yakin gözlük ihtiyaci ortaya çikiyor. Bu kisiler bir göz doktoruna basvurduklarinda göz içi tansiyonuna bakilirsa, hastaligin erken teshisi mümkün olabilir' dedi.
Hastalarda ilaç ve damla tedavisi uygulandigini, bunlarin yasam boyu kullanilmasinin büyük önem tasidigini bildiren Evren, "Hastalar bir süre sonra faydasi olmadigi kanisina kapilip ilaçlarini birakiyor. Oysa bu ilaçlar hastaligin geriye dönüsümünü saglamiyor, ilerlemesini durduruyor. Bu nedenle mutlaka doktor gerekli gördügü sürece ilaçlarini kullanmalari gerekir' uyarisini dile getirdi.
Evren, yan etkisinden kurtulmak için hastalarin damla uygulamasindan sonra göz pinarlarini 1-2 Dakika bastirmalarinin faydasi olacagini söyledi.
Erken teshis ve ilaçlarin düzenli kullanilmasi halinde glokomdan korkmak için hiç bir neden bulanmadigini vurgulayan Evren, ilaç tedavisinden yanit alinmadiginda cerrahi müdahaleye basvuruldugunu söyledi.
Evren, cerrahi müdahaleden sonra 5-10 yil süreyle göz içi Basincinin normal seviyede tutulabildigini anlatti.
Görme kusurlarinin giderilmesine yönelik Lazer tedavisi görenlerin kornealarinin incelmesinden dolayi göz tansiyonlarinin düsük çikabildigini belirten Evren, bu kisilerin ileri yaslardaki göz muayenelerinde bu durumu hekimlerine bildirmelerinin faydali olacagini söyledi.
Çocuklarda göz tansiyonu
Göz tansiyonunun bebeklerde de görülebildigini ifade eden Evren, normalden büyük göze sahip, sulanma ve isiga bakamama sorunlari olan bebeklerde göz tansiyonundan süphelenilmesi gerektigini bildirdi.
Evren, bu gibi rahatsizliklarin cerrahi müdahale gerektirdigini kaydederek, göz tansiyonu olan ileri yaslardaki çocuklarda ise teshisin daha zor oldugunu söyledi. Evren, "Ailede herhangi bir çocukta göz tansiyonu varsa, diger çocuklar için de ayni risk söz konusu olabilir. Bu nedenle böyle Aileler çocuklarini kontrol ettirmelidir' dedi.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:03
Göz kurulugu hakkinda bilmeniz gerekenler ...


Gözyasi, gözün Saglikli kalmasini ve göz kirpma hareketini yaparken rahat hissetmemizi saglar. Bazi insanlarda gözyasi üretimi azalir veya üretilen gözyasi kalitesinde bozulma meydana gelir. Bu durumda ortaya çikan rahatsizlik kuru göz olarak bilinir. Göz kurulugu nedir, neden olusur? Belirtileri nelerdir? Gözyasin neden önemlidir? Neler yapmak gerekir. Iste hepsinin cevabi…
Yaygin olmasina karsin, Kronik Göz Kurulugu çok sayida insani etkileyen fakat az bilinen göz rahatsizliklari arasindadir. Birçok kisi, göz kurulugu semptomlarini yanlis olarak alerjilerle, iklim kosullariyla ya da basitçe göz zorlanmasiyla açiklar. Bunlarin hepsi Kronik Göz Kurulugu semptomlarini siddetlendirebilmekle birlikte, asil neden bunlar degildir.
Gözyasi neden önemlidir?
Istanbul Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr Nilüfer Alpaslan gözyasinin önemini söyle açiklamaktadir. “Gözleriniz, göz yüzeyini korumak için, kesintisiz bir gözyasi tabakasina gereksinim duyar buna "gözyasi filmi' denir. Kronik Göz Kurulugunda, gözyasi üreten bezlerin saglikli çalismasinda olusan bozukluklar, ürettiginiz gözyasinin miktarinda ve niteliginde degisikliklerin meydana gelmesiyle sonuçlanabilir. Bu durum, gözünüzün yüzeyine artik yeterli beslenme ya da korunma saglayamayan bir gözyasi filmiyle sonuçlanir. Bu, gözünün yüzeyinin hasar görmesine yol açabilir ve dolayisiyla, kronik Göz Kurulugu semptomlarina neden olabilir”.
Dogal gözyasi filmi, kornea üstünde saglikli bir göz yüzeyi yaratmasina ve gözün tamamini kayganlastirmasina ek olarak, infeksiyonla savasma islevi görür, önemli beslenme saglar ve net görüs için hayati öneme sahiptir. Uzun süreli gözyasi üretimi azaldigi zaman, gözün ön kisminda kalici hasar ve skar (yara izi) olusumu ihtimali ortaya çikar. Ciddi bir göz kurulugu durumunun zaman içinde tedavi edilmedigi vakalarda, infeksiyon riskinde artis ve görmede ciddi bozulma meydana gelir.
Kontak lens kullanimi da göz kuruluguna sebep olur…
Kontak lensler genelde gözlük kullanmak istemeyen kisiler tarafindan gittikçe daha fazla tercih edilmektedir ve yavas yavas gözlügün yerini almaya baslamistir. Kisaca "lens' olarak da tabir edilen cihazlar miyop, hipermetrop ya da astigmat gibi göz kusurlarini geçici olarak düzeltir ve kozmetik amaçli kullanildiklarinda göze, dogal renginden ayri bir renk verirler.
Kontak lens kullanimi gözyasinin daha hizli buharlasmasina neden olacagindan göz kuruluguna yol açmaktadir.
Kuru gözün belirtileri nelerdir?
- Yanma
- Batma
- Kizariklik
- Bulanik görme
- Görme azligi
Göz kurulugu hastaligi hafif, orta ve siddetli olmak üzere 3 evrede incelenir. Hafif seviyeli kuru gözde yanma, batma, kizariklik, gözde agirlik hissi, karincalanma ve gözde yabanci cisim hissi gibi sikâyetler olur. Bu sikâyetler kisiden kisiye degismekle birlikte genellikle hastanin günlük yasantisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.
Göz kuruluguna neler sebep olur?
Yogun bilgisayar kullanimi
Gözyasinin göz yüzeyine yayilmasini saglayan “göz kirpma” hareketinin sikligi, yogun bilgisayar kullaniminda azalmaktadir. Daha az göz kirpma da buharlasmayi artiracagi için göz kuruluguna neden olmaktadir. Sadece bilgisayar degil, TV ekrani karsisinda uzun Saatler geçirme ya da uzun süreli okumalarda da göz kirpma sayisinin azalmasina bagli olarak göz kurulugu olusabilmektedir.
Klimali ortamlar
Klima kullanimi ortamin kurumasina neden olarak gözyasinin buharlasmasini hizlandirmakta ve göz kuruluguna yol açmaktadir.
Kontakt lens kullanimi
Kontakt lens kullanimi gözyasinin daha hizli buharlasmasina neden oldugundan göz kuruluguna yol açmaktadir.
Göz ameliyatlari
Operasyonlara bagli olarak göz yüzeyi ve gözyasi salgi bezleri de etkilenmekte ve dolayisiyla kuru göz gelisebilmektedir.
sigara kullanimi
Sigara dumanindaki Maddeler göz yüzeyini olumsuz yönde etkilemektedir.
Romatizma
Bagisiklik sistemi ile iliskili romatizmal hastaliklarda gözyasi salgilayan bezler de etkilenmekte ve göz kurulugu tetiklenmektedir.
Sistemik hastaliklar ve tedavisinde kullanilan ilaçlar
Hipertansiyon, kalp hastaliklari, diyabet, Alerji ve Depresyon gibi çesitli hastaliklar ve bu hastaliklarda kullanilan ilaçlar göz kurulugunu tetikleyebilmektedir.
Göz tansiyonu
Bu rahatsizligin tedavisinde kullanilan göz damlalari, göz kuruluguna yol açabilmektedir.
Yaslilik
Gözyasi salgisi, erkek ve kadinlarda, ilerleyen yasla birlikte azalir. Kuru göz semptomlari hormonal degisimlere bagli olarak özellikle kadinlarda daha sik görülmektedir.
Çevresel faktörler
Nemi düsük, Sicak veya rüzgârli ortamlar, radyasyon veya kimyasal maddelere maruz kalma, yüksek yerlerde bulunma kuru göze neden olabilir.
Menopoz
Kuru göz her yas grubunu etkileyen bir hastalik olmakla beraber, menopoza bagli hormonal degisimler sebebiyle genelde kadinlarda daha sik gözlenmektedir
Yasam kalitenizi artirin
Kuru göz hastaliginin semptomlari kisinin yasam kalitesini etkileyebilir ve hastanin psikolojisi üzeride olumsuz etki yaratabilir. Ayrica okuma, araç kullanimi, bilgisayar kullanimi gibi görsel dikkat gerektiren islerde performansin azalmasina neden olarak, is verimliligini düsürebilir
Yasam sekli degisimi ile gözyasinin korunmasi
Göz kurulugu semptomlari yasayan kisilere yasadiklari ev ve is ortamlarindaki nemi artirmalari önerilir. Bu kisiler ayrica yogun sigara dumani ortaminda bulunmaktan da kaçinmalidir.
Gözyasi replasmani
Suni gözyaslari, kuru göz hastaliginin baslica tedavi yöntemidir. Dünya çapinda birçok suni gözyasi bulunmaktadir ve aralarindaki farkliliklar içerdikleri etken maddeye ve ambalajina (çok kullanimlik sise, tek kullanimlik ampul, vs) göre degisir. Suni gözyaslari sadece göz yüzeyini yikayip uzaklasirken, kronik kuru göz hastalarinda suni gözyasi tedavisi tek basina yeterli olmamaktadir. Bu hastalarda gözyasi üretimi ile gerekli dokularda etkisini göstererek, kisinin dogal gözyasi yapimini arttiran ilaçlar kullanilir.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:03
Göz tembelligi 7 yasindan önce tedavi edilmeli ...Uzmanlar, bir gözün digerine göre daha az görmesi durumunun, ilk 7 yas dönemi içinde tedavi edilmesi gerektigini belirtiyor. Uzmanlar, tedavi edilmeyen bu tür durumlarin insan hayatini ömür boyu görme düzeyi az olarak devam ettirmesine mecbur birakacagi konusunda uyariyor.
Gözdeki kaymalar burun köküne, dis tarafa, yukari ve asagi dogru olabilecegi gibi, bazi yönlere bakarken gözde hareket kisitliligi olarak da karsimiza çikabilir. Gözdeki kayma yakina bakarken ya da uzaga bakarken artis gösterebilir.
Prof. Dr. Hayati Tolun göz tembelligi konusunda su bilgileri verdi:
"Çocukta kaymaya bagli bas pozisyonu gelisebilir. Çocuk karsiya bakarken basini egik tutar, çene yukarida veya asagida bir bas pozisyonu gelisebilir. Bu durum bazen ortopedik bir problem sanilir. Oysa çocuk daha iyi görebilmek için kendisine pozisyon ayarlamaktadir. Göz tembelligi, bir gözün digerine göre daha az görmesi durumudur. Çocuk, ilk 7 yas içinde tedavi olmalidir. Ayrica göz tembelligi kisinin her iki gözle görme yetenegi kazanmasini, derinlik hissini, yani 3 boyutlu görmeyi engeller. Tek tarafli basit kaymalarda uygun gözlük ve kapama tedavisinin yani sira cerrahi müdahale de gerekebilir.'
Nedeni katarakt da olabilir
Göz tembelligi sadece sasilikta olmaz, her iki göz arasinda numara farki varsa veya çocugun görme yolunu kapatacak katarakt gibi bir bozukluk mevcutsa, yine de olusabilir. Çok yüksek hipermetropi ve astigmatizmada gözlerin ikisinde birden tembellik olusabilir.
Iki göz de tembelse…
Gözlerin her ikisinde tembellik olustugunda, çocuk uygun gözlügü hemen takmaya baslamalidir. Gözlük takmanin yasi yoktur, 6. aydan itibaren uygun çerçeve seçimiyle bebekler de gözlük takabilirler.
Ailelerin devamli sordugu ve yanlis algiladigi bir durumu da belirtmekte fayda var, gözlük takmak daha iyi görmek içindir, göz numarasini düsürmez veya yükselmesine neden olmaz. Göz tembelligi, önlenebilir görme kaybidir.
Ilk 7 yas içinde kapama ve ortoptik yöntemlerle tedavi edilebilir. Çocuga uygun gözlük verilir ve tembel gözü çalistirmak amaciyla saglam göze uygun sürelerde kapama yapilir. Ortoptik tedavide tembel göz çalistirilarak, görme yetisi kazandirilmaya çalisilir. Bu sayede çocuk derinlemesine görme yetisine kavusur.
Ayrica ortoptik tedavi gözdeki ufak kaymalarda, kaymayi kontrol edebilmeyi ögretir.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:04
Göz çevrenizi dogal yöntemlerle besleyin ...

Gözler, ruhun ve sagligin aynasi ama ayni zamanda yüzün en nazik bölgesi. Çünkü göz çevresindeki deri yüzün diger kisimlarindan 7 kat daha ince. Dis etkenlere asiri duyarli ve kirisikliklara açik bir yapisi oldugundan yüze uygulanan her türlü krem ya da maske göz çevresi derisine zarar veriyor. Bu bölgeye özel ürünlerin kullanilmasi gerekiyor.
En dogru seçim, tahris etmeyen ve Alerjik olmayan yagsiz nemlendiriciler kullanmak ve dogal yöntemlerle cildi beslemektir. Beslenmekten dinlenmeye, temizlikten göz jimnastigine ve evde hazirlanan dogal kremlere kadar pek çok konuda bazi temel kurallara uymak gerekiyor.
Beslenme
Dengeli beslenmek Saglik kadar güzellik için de yararli. Vücudumuz için gereken her türlü besini her Gün düzenli olarak yemek gerekiyor. Bunun yani sira gözlerin dostu olan A Vitamini deposu yiyeceklere günlük ögünlerde mutlaka yer verin. Özellikle havuç, balkabagi, ispanak, pazi, Kereviz, maydanoz, dereotu, roka, kayisi, seftali, kavun, et, balik ve yumurta gibi A vitamini kaynagi besinleri sofranizdan eksik etmeyin.
Dinlenme
Uykunun azi da fazlasi da zararli. Her gün 8 Saatlik düzenli uyku göz sagligi için çok yararli. Her aksam ayni saatlerde uyumak yorgun gözleri dinlendiriyor. Özellikle yogun tempoda çalisanlarin düzenli uyku uyumalari ve mümkünse ögle yemeginden sonra gözlerini 5-10 Dakika dinlendirmeleri gerekiyor.
Temizlik
Göz makyaji her aksam yatmadan önce mutlaka temizlenmeli. Ancak temizleme islemini göz çevresini tahris etmeden yumusak hareketlerle yapin. Rimel ya da far kalintilari veya uygun olmayan temizleme ürünleri gece boyunca cilde zarar verebiliyor hatta kirpiklerin dökülmesine neden olabiliyor.
Göz çevresi sorunlari ve önlemler
Yorgun ve sis gözler: Çok az ya da çok fazla uyku, bir gece önce alinan Alkol, asiri kafein tüketimi, stres ile yapay isiklar bilgisayar ve Televizyon gibi olumsuz etkenlere uzun süre maruz kalmak sabahlari sis gözlerle uyanmanin baslica nedenidir. Ertesi sabah aynada hos olmayan görüntülerle karsilasmak istemiyorsaniz bir gece önceden almaniz gereken birkaç basit önlem var.
Ne yapmali?: Zambak, papatya, ihlamur ve lavanta çaylariyla yapilan güzellik kürleri gözlerdeki yorgunluk ve sislikleri gideriyor. Bunun için örnegin bir tutam ihlamuru 1 çay fincani kaynar suya ilave edip 10 dakika bekletin. Süzüp sogumaya birakin. 2 makyaj pamugunu çaya batirip göz kapaklariniza uygulayin. 10 dakika bekleyip, yikayin. 2 dilim çig patatesi göz kapaklariniza yerlestirip 15 dakika bekleyin. Yikayip kurulayin. Gözalti sisliklerine antioksidan özellikli göz kremleri de sürebilirsiniz.
Sorununuz kroniklestiyse ve ne yaparsaniz yapin sis gözlerle uyanmaktan kurtulamiyorsaniz kalp-damar sistemini etkileyen sporlar yapin. Yürüme, kosma, Bisiklet ve aerobik gibi sporlar, vücutta ödeme yol açan Tuz ve toksinlerin atilmasini sagliyor. Bu sporlar tüm vücuttaki sisliklerin giderilmesine yardimci oluyor. Sisliklerin inmesini beklemek için yeterli zamaniniz yoksa bir parça buzu göz çevresine gezdirerek sürün.
Sis gözleri makyajla kamufle etmek için ten renginize uygun kapaticiyi elmacik kemiklerinize kadar genis bir bölgeye ince bir kat halinde sürün. Farinizi koyu renklerden seçin. Koyu renkli bir rimeli sadece üst kirpiklerinize sürün.
Göz torbalari: Gözalti torbalari ya dengesiz bir yasam stili ve kötü aliskanliklar sonucunda olusuyor ya da genetik yapidan kaynaklaniyor. Bazen az uyku ya da adet dönemlerinde de ortaya çikabiliyor.
Hiçbir kozmetik ürünü ya da dogal ürün bu sorunu çözmeye yeterli degil. Ancak damar duvarlarini ve kilcal damarlari güçlendirici yöntemlerle gözalti torbalarini hafifletmek mümkün.
Ne yapmali?: Günlük ögünlerinizi C, PP ile E vitaminli ve bioflavonoidli besinleri içeren gidalarla ve orman ürünleriyle zenginlestirin. Yagli yemeklerden ve stresli ortamlardan uzak durun. Günde en az 8 Saat uyuyun. Gözalti torbalarini hafif makyaj hileleriyle kapatin. Bunun için uygun kapaticilar kullanabilirsiniz.
Kaz ayaklari: Genelde ilerleyen yasla artan bu kirisikliklarin bir nedeni gülüs seklidir. Gözlerini iyice kisarak gülmek kaz ayaklarinin erken yaslarda ortaya çikmasina neden oluyor.
Ne yapmali?: Retinol çesitlerini içeren göz kremlerini kullanabilirsiniz. Günes isinlarina karsi özel kremler kullanin. Göz çevresini sürekli nemlendiren dogal kremler hazirlayin. Göz egzersizlerini her gün düzenli olarak yapin. Göz Çevresini canlandirmak için 2 salatalik dilimini göz kapaklariniza yerlestirip 15 dakika bekletin. Göz çevresine Ayda bir veya iki kez bademyagi içeren dogal kremler kullanin.
Dogal reçeteler
Yorgun gözler için: 2 poset çayi yarim çay fincani kaynar Suda 15 dakika demlendirip sogutun. 2 parça pamugu çaya batirip elinizle sikin. Göz kapaklarinizin üzerine yerlestirip 10 dakika bekletin ve yikayin.
Gözalti torbalari için: 2 çay fincani kaynar suya 2 çorba kasigi findik yapragi ekleyip 15 dakika bekletin. Süzüp buzdolabinda sogutun. 2 parça pamugu çaya batirip elinizle sikin ve göz kapaklarinizin üzerine yerlestirin. 10 dakika bekletip yüzünüzü yikayin.
Bir bardak kaynatilmis rezene çayini sogutun. 2 parça pamugu çaya batirip göz kapaklariniza yerlestirin ve 15 dakika bekleyin.
Gözalti morluklari için: Papatya çayi ya da lavanta çayini sogutun. 2 parça pamugu çaya batirip elinizle sikin. Göz kapaklariniza uygulayin.
Göz çevresi kirisikliklari için: 1 kahve fincani soya yagi, 1 kahve fincani bademyagi ve yarim kahve fincani avokado yagini bir kapta karistirin. Parmak uçlarinizi bu karisima batirip göz çevresine masaj yaparak sürün. Bu uygulamayi aksamlari yatmadan evvel yapin. Sabahlari yüzünüzü yikayip kurulayin.
Kirpikleri uzatmak için: 1 bardak Suyu kaynatin. 1 çay kasigi Hint yagi ve 12 gr kakao yagi ekleyip karistirin. Kabi Sicak Su dolu bir baska kabin içine yerlestirip krem kivamina gelene kadar isitin. Karisimi sogutup 15 gün boyunca yatmadan önce gözlerinize kaçirmamaya dikkat ederek kirpiklerinize sürün. Sürme islemini kirpik kökünden uca dogru uygulayin.
Kirpikleri gürlestirmek için: Esit ölçüde Hint yagi ve badem yagini bir sisede karistirip 15 gün boyunca aksamlari yatmadan önce gözlerinize kaçirmamaya dikkat ederek kirpiklerinize dipten uca dogru sürün.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:04
Besinlerin gözlerimize etkileri ...


Çogumuz balik veya havuç yemenin gözlere iyi geldigini duymusuzdur. Veya göz kapagimizda Arpacik çiktiginda, çay ile kompres yapmayi denemisizdir. Peki, bunlar gerçekten dogru uygulamalar mi? Uzmanlar, göz sagligimiza besinlerin etkileriyle ilgili halk arasinda mit haline gelmis 8 konu ile ilgili bilgi verdi…
1. Omega-3 göze faydali
Balik tüketimi ile alinan Omega-3 yag asitlerinin; görmeyi tehdit eden ‘yasa bagli sari nokta hastaligi' ve kadinlarda ‘göz kurulugu' riskini azalttigini gösteren bazi veriler mevcut. Omega-3’ten zengin baliklar arasinda ton baligi, somon, uskumru, ringa, alabalik ve sardunya yer aliyor. Omega-3 yag asitlerini bol içeren diger besinler ise keten tohumu, ceviz ve koyu yesil yaprakli sebzeler. Ancak, baliktaki Omega-3'ün vücut tarafindan kullanimi daha kolay oluyor.
2. Havuç sinirlere iyi geliyor
Havucun gözlere faydali oldugu ve gece görüsünü artirdigi yönünde yaygin bir inanç var. Gerçekten de havucun içindeki beta-karoten (A vitamini), gözün retina (sinir) tabakasinda isigi algilayan hücreler için gerekli. ‘Rod' ve ‘kon' ismi verilen bu isik algilayicilar, ciddi A Vitamini eksikliginde fonksiyon görmüyor ve gece körlügü olusuyor.
3. arpaciga Sarimsak sürmeyin
Arpacigin tedavisi Sicak pansuman, antibiyotikli damla ve pomad ile yapiliyor. Salazyonda ise bu tedaviye kortizonlu damlalar da ekleniyor. Sarimsagin içindeki sülfid bilesenlerinden ‘alisin'in antibakteriyel etkisi biliniyor. Ancak günümüzde pek çok antibiyotikli/kortizonlu damla ve pomad varken, sarimsak sürmek tavsiye edilen bir uygulama degil. Çayla kompres ise, sicak etkisi ile arpaciga ve salazyona iyi geliyor. Hiç çay kullanmadan, sadece sicak Su ile kompres yapin.
4. Salatalik sisen gözlere iyi geliyor
Salatalik, cilde uygulandiginda hafif ‘astringent' yani sikilastirici / büzüstürücü özellik gösteriyor. Bunun nedeni içindeki askorbik Asit (C vitamini) ve kafeik asit. Salatalik hem içindeki 'su tutucu etkiyi azaltan Maddeler', hem de 'soguk' etkisi ile göz kapaklarinin üstüne kondugunda sabah sisligini gerçekten azaltiyor. Ancak gözalti sisliklerini azaltmak için en etkin yol sabahlari dogrudan soguk kompres yapmak; bunun için, buz veya eczaneden aldiginiz sogutucu jel posetlerini kullanabilirsiniz.
5. Badem yagi kirpikleri uzatmiyor
Badem yagi, içerdigi antioksidanlar nedeni ile pek çok göz çevresi kreminin ve makyaj temizleyicinin içinde bulunuyor. Ancak badem yaginin kirpikleri uzattigini gösteren bilimsel bir çalisma yok.
6. Göze sakin Limon sikmayin
Parlak gözler için asla göze limon sikmayin. Limonun içindeki sitrik asit ve düsük pH yüzünden gözleriniz kizarir, yanar ve tahris olur.
7. Göze özel vitamin faydali
Gözler için özel olarak üretilmis vitamin haplari mevcut. Bu vitamin kombinasyonlari, yasa bagli sari nokta hastaliginin ileri evreye geçme riskini yüzde 25 oraninda azaltiyor.
8. Haftada 2 balik ve findik
- Göz sagligi için, daha az Omega-6 içeren zeytinyagini tercih edin.
- Bolca balik, meyve ve sebze tüketin.
- Doymus yaglar ve margarinden kaçinin.
- Kizartilmis besinlerden kaçinin.
- Findik, meyve ve sebze tüketin.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:05
Gözün temel koruyucusu gözyasi ...

Gözyasi salgisi çogunlukla duygusal nedenlerle hareket geçiyor. Aslinda vücudumuzun temel koruma mekanizmalarindan biri. Gözyasi gözü koruyor ve gözkapaginin her hareketinde gözyasi tabakasi tazeleniyor.
Kuru Hava, rüzgâr ve klima, göz kuruluguna yol açabiliyor. Çünkü gözyasi salgisi bu sirada azaliyor ve yapisi bozuluyor. Gözünüzde kuruluk, yanma, batma, çapak olusumu fazlaysa, mutlaka doktora danismaniz gerekiyor. Yoksa bu durum kroniklesiyor ve baska alerjileri de beraberinde getiriyor. Göz ve göz çevresinde hijyene dikkat etmek önemli. Özellikle lens kullananlarin bu dönemde lens kullanimina ara verilmesi alinabilecek önlemlerden biri.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:05
Göz tansiyonu en fazla körlük yapan hastalik ...Glokom yani göz tansiyonu hiçbir belirti vermeyen sinsi bir hastalik olarak biliniyor. Ancak düzenli göz muayenesi sirasinda yapilan ölçümler ile tespit edilebiliyor. zamaninda teshis edilip kontrol Altina alinmadigi durumlarda körlüge kadar varabilen görme kayiplarina yol açiyor.
Glokom, halk adinda bilinen ismiyle göz tansiyonu hayatin her döneminde görülebiliyor. Kisaca göz içi Basincinin yükselmesiyle görme sinirinde olusan tahribat olarak tanimlaniyor.
Glokom hastaligi hiçbir belirti vermiyor ancak düzenli göz muayenesi sirasinda yapilan ölçümler ile tespit ediliyor. Bu nedenle de gözün sinsi hastaligi olarak nitelendiriliyor. Zamaninda teshis edilip kontrol altina alinmadigi durumlarda ise körlüge kadar varabilen görme kayiplarina yol açiyor.
Glokom dünyada en fazla körlük yapan ancak tedavisi mümkün olan bir hastaliktir. Glokomda erken teshis çok önemlidir. Çünkü glokom, erken dönemde tedavisi yapilabilen, geciktiginde ise tedavisi mümkün olmayan bir göz rahatsizligidir.
Sinsi ilerleyen bu hastalik, hastalarin yüzde 90inda hastanin herhangi bir sikâyeti olmadan ancak göz hekimi tarafindan muayene sonucu ortaya çikarilabilmektedir. Geriye kalan yüzde 10 glokom hastasi sikâyeti nedeniyle göz hekimine basvurmaktadir.
Risk gruplari
Genellikle 45 yas sonrasinda, ailesinde glokom hastaligi olanlarda, seker hastalarinda, yüksek miyopisi olan hastalarda, düzenli tedavi edilmeyen Hipertansiyonlu hastalarda, uzun süre kortizon tedavisi altinda olanlarda glokomun görülme riski daha yüksek olmaktadir.
Normal bir insanda gözün içindeki göz içi basincinin 10-20 mm Hg’dir. Ancak göz içi Basinci 20nin üzeri olan her hastada glokom olmayabilir. Örnegin; oküler Hipertansiyon dedigimiz hastalar vardir ki, bunlarin göz içi basinçlari 20nin üzerindedir. Ama göz sinirinde problem yoktur.
Yalniz bilinmelidir ki, oküler hipertansiyon hastalarinin yüzde 25i daha sonra glokom hastaligina yakalanabilmektedir. Bu nedenle bu hastalarin 6 Ayda bir göz hekimine basvurmalari gerekmektedir.
Göz tansiyonu teshisi ve tedavisi
Glokom hastaliginin erken teshisi, teknolojik imkânlar sayesinde günümüzde kolaylikla yapilmaktadir. En etkili teshis, normal yillik göz muayeneleri sirasinda göz içi basincinin ölçülmesi ile olmaktadir. Diger teshis yöntemleri arasinda; göz dibi muayenesi, bilgisayarli görme alani, NFA ve TopSS yer almaktadir.
Tedavi; hastaligin teshis edildigi andaki göz içi basinci degeri ve görme sinirindeki hasar derecesine göre düzenlenir. Tedavinin esas amaci göz içi basincini normal degerlerde tutarken, görme siniri ve dolayisiyla görme derecesini korumaktir. Glokomun bulundugu devreye göre düzenlenecek tedavi sirasiyla; medikal tedavi, Lazer tedavisi ve cerrahi tedavidir.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:06
Göz tansiyonu görme sinirlerini tahrip ediyor ...

Uzmanlar, göz tansiyonu yüksekliginin görme sinirinin tahribine yol açan sinsi bir hastalik oldugunu belirtip, ailesinde göz tansiyonu olan kisilerin mutlaka düzenli göz muayenesi olmasi gerektigi bildiriyor.
Dünyada körlüge neden olan en önemli ilk üç hastalik arasinda gösterilen göz tansiyonu yüksekliginin körlük olustuktan sonra tedavisinin mümkün olamadigini vurgulayan Inönü Üniversitesi (IÜ) Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Selim Doganay söyle konustu:
"Bu nedenle diger adi glokom hastaligi olan bu hastaligin erken teshis edilmesi göz sagligi açisindan hayatidir. Her yil özellikle ailesinde göz tansiyonu olan kisiler, düzenli göz muayenesi olmali.'
Glokom nedeniyle dünyada 3 milyon kisinin göremedigine dikkati çeken Doganay, sunlari kaydetti:
"Hastalik, zaman zaman bulanik görme, sabahlari belirginlesen bas agrilari, geceleri isiklarin etrafinda isikli halkalar görülmesi, göz etrafinda agri, bulanti kusma gibi belirtilerle ortaya çikiyor.
35 yasin üzerinde, Ailede göz tansiyonu yüksekligi olan, seker hastasi, Kansizligi bulunan, yüksek veya düsük vücut tansiyonu olan, yüksek miyop, yüksek hipermetrop ve migren hastalarinda ortaya çikma riski normalden daha yüksektir. Bunun için bu kisilerin görme sinirindeki hasarin erken tespiti amaciyla düzenli göz muayenelerini yaptirmalari gereklidir.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:07
Göz alejisi, nedenleri ve tedavisi ...


Çevreyle direkt temasi eden gözler, Alerjik hastaliklara daha sik meyil gösteren bir organdir. Göz alerjileri; gözde yanma, batma, kasinti, çapaklanma, kizariklik, sulanma, isiga karsi hassasiyet ve görme bozuklugu meydana getirebilir. Ileri Alerji formlarinda gözün beyaz kisminda yapisikliklar dahi olabilir.
Insanlarin yaklasik % 15'inde bir veya birkaç çesidi görülen alerji ile çevremizde çok sik karsilasiyoruz.
Meydana gelen rahatsizlik insanlarin performansini etkiledigi gibi enfeksiyonlara yatkinligi artirir, kontakt lens kullanimini zorlastirir ve daimi bir huzursuzluk kaynagi olusturur. Göz alerjileri gözün yüzey dokularini ilgilendirir. Bunlar göz kapagi cildi, göz kapaklarinin ve gözün beyaz yüzeyini örten ince konjunktiva isimli zar ve kornea dedigimiz saydam tabakadir.
Bes degisik göz Alerjisi tanimlanmistir:
- Mevsimsel ve mevsimsel olmayan alerjik konjunktivit,
- Bahar keratokonjunktiviti,
- Atopik keratokonjunktivit,
- Dev papiller konjunktivit,
- Temas göz alerjisi.
- Mevsimsel alerjik konjunktivit
Mevsimsel alerjik konjunktivit (saman nezlesi) göz alerjilerinin yaklasik olarak yarisini teskil eder. Her iki gözde kasinti, sulanma ve yanma ile baslar. Bu sikâyetlere genellikle burundaki alerji eklenir. Göz kapaklarinda sislik, gözün beyaz tabakasinda kabarikliklar, Su toplamasi ve kizariklik görülür.
Mevsimsel Alerjiye neden olan etkenler genellikle polenler iken mevsimsel olmayan alerjiye neden olan etkenler yil boyu karsilasabildigimiz ev tozu zerreleri ve hayvan atiklaridir.
- Bahar keratokonjunktiviti
Bahar keratokonjunktiviti nadir görülür, daha çok dünyanin Sicak ve kuru iklime sahip bölümlerinde rastlanir. Ilkbaharda baslar ve yazin sonuna kadar devam eder. Çocuklarda ve gençlerde, ayrica erkeklerde daha siktir. Bu hastalarin % 75'inde Astim, atopik ekzema ve alerjik rinit gibi ek hastaliklara rastlanir. Sebep olan alerjen Maddenin kesin olarak bilinmemesine ragmen polenlerin ortaya çikariyor olabilecegi sanilmaktadir. Hastalarin ilk sikâyeti yogun kasintidir. Sonra isiga karsi hassasiyet artisi, yanma, yabanci cisim hissi ve bulanik görme meydana gelir.
Gözde kizariklik, göz kapaginda düsüklük, gözde beyaz çapak artisi ve gözlerin kisilmasi izlenebilir. Tipik bulgusu üst kapagi örten zarda kaldirim tasi gibi kabarikliklarin olusmasidir. Bu kabarikliklara gözün renkli kisminin hemen kenarinda da rastlanabilir. Ileri formlarinda korneada ülser olusabilir. Genellikle 5-10 yil kadar sürer.
- Atopik keratokonjunktivit
Atopik keratokonjunktivit körlük riski tasiyan bir alerji çesididir. Daha çok eriskinlerde görülür ve astim, nezle, atopik dermatit ve yiyecek alerjisi gibi durumlara eslik edebilir. Hastanin yakinlarinda da bu hastaliklara rastlanabilir. Bu alerji yillarca sürebilir.
Baslangici bahar konjunktiviti gibi olmakla beraber olusturdugu yara dokusu kapak iç kisimlarinda yapisikliklar yapabilir, kapak yapisini bozabilir, kapaklarin içe veya disa dönmesine ve kirpiklerin göze batmasina neden olabilir. Korneada meydana gelen tutulum damar olusumu tarzinda olur ve ileride gerekebilecek olan bir keratoplastinin (ölü gözünden hasta gözüne kornea nakli) basarisini azaltabilir. Ayrica bu hastalarda herpes simpleks, keratokonus, retina dekolmani ve kapak iltihabi sansi fazladir.
- Dev papiller konjunktivit
Dev papiller konjunktivit geçmiste kontakt lenslere, kontakt lens solüsyonlarina, bu solüsyonlardaki koruyucu maddelere ve göz damlalarina bagli bir alerji veya uyumsuzluk olarak görülürdü. Günümüzde daha az görülmektedir.
Bazen göz protezleri, kullanilan dikisler ve kontakt lens üzerinde biriken alerjen maddeler de bu tip Alerjiyi meydana getirebilir. Hastalarin gözünde yogun kasinti ve kontakt lens kullanimina uyumsuzlukla baslar. Göz kapaklarinin altinda papilla denilen büyük kabarikliklar görülür. Korneada kesafet ve görme bulanikligi meydana getirebilir.
- Temas göz alerjisi
Temas göz alerjisi ilaçlara, ilaçlarin içindeki koruyucu maddelere veya makyaj ürünlerine karsi gelisebilir. Ileri dönemlerinde göz yasi kanalinda tikaniklik, konjunktivada skarlasma ve korneada damarlanma meydana getirebilir.
Göz alerjisinin tanisi
Alerjik göz hastaliklarinin tanisi hastadan alinacak hikâye üzerine insa edilecek muayene ve laboratuar incelemeleri ile konur. Kirmizi göz olusturan pek çok durum göz alerjisini taklit edebilir ve dogru tani için iyi bir göz muayenesi gerekir. Muayenede göz kapaklari, göz yüzeyini örten konjunktiva isimli zar, bezlerin açildigi bölümler, kirpikler ve kornea dikkatle incelenir. Bazen göz kapaklarinin ters çevrilerek arka yüzeyinin incelenmesi gerekebilir.
Bazi mikrobik hastaliklar, sebebi bilinmeyen iltihabi durumlar, göz kapagi iltihaplari, bazi cilt hastaliklarinin göz bulgulari, kuru göz hastaligi, gözün bag ve damar tabakasinin iltihabi hastaliklari, böcek isiriklari, kirpik diplerine yerlesen bitler göz alerjisini taklit eden bir tablo meydana getirebilir. Tanisal test olarak alerjen maddenin bulunmasi, gözyasinda ve kanda bazi maddelere bakilmasi yardimci olsa da en fazla bilgi muayeneden elde edilir.
Göz alerjisinin tedavisi
Alerjinin tedavisinde en önemli yapilmasi gereken sey alerjen madde tespit edilebiliyorsa mümkün oldugu sürece ondan kaçinmaktir. Gözdeki sikâyetlerin rahatlatilmasi açisindan soguk uygulama ve suni gözyasi ilaçlari faydali olabilir. Çogunlukla da antihistaminik ilaçlara, damarlari büzen ilaçlara, alerjik sikâyetleri ortaya çikaran hücreleri dengeleyici ilaçlara, iltihap giderici ilaçlara ve kortizonlu ilaçlara ihtiyaç duyulur.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:08
Çocukta gözlük kullaniminin önemi ...

Hayattaki en degerli varliklarimiz çocuklarimizdir. Onlarin Saglikli bir hayat sürdürmeleri için Ailelerin yapamayacagi sey yoktur. Fakat bazen ihmalden, bazen bilgi eksikliginden dolayi sonradan telafi edilemeyecek sorunlarla karsilasilabilir. Bu sebeple hiç sorun olmasa bile çocuklar ilk dogduklarinda, 6 aylikken ve okula baslamadan önce bir göz doktoru tarafindan muayene edilmelidirler.
En ufak süphede ise hangi yasta olursa olsun hemen göz doktoruna basvurulmalidir. Çünkü çocuklarda, önemsiz sanilan veya çevrenin etkisinde kalarak büyüdügünde düzelecegi düsünülerek ihmal edilen bazi göz hastaliklari olabilir. Bunu komsular veya baska brans doktorlari tespit edemez. Bunun tanisini koyacak kisi göz doktorudur.
Bebeklerde görülebilen hastaliklar katarakt, kanjonktivit, kornea hastaliklari, glokom, göz tümörleri, prematüre retinopatisi ve gözyasi kanal tikanikliklaridir.
En sik rastlanan çocukluk çagi göz hastaliklari görme kusurlari, sasilik ve göz tembelligidir. Bu hastaliklar özellikle erken teshis edildiginde basari ile tedavi edilebilir.
Sasi gözlü hasta çocuk
Sasilik ve göz tembelliginde bebeklikte gözlük kullanimi önemli rol oynamaktadir. Bu sebeple eger çocukta bas agrisi, göz yorgunlugu, yakini veya uzagi iyi görememe, TV’yi yakindan seyretme, gözleri kisma veya kirpistirma, basi omuza egme veya çeneyi kaldirma gibi sikayetler varsa mutlaka bir göz muayenesi yapilmalidir.
Bu gibi sikâyetler çocukta hipermetrop, miyop, astigmat gibi görme kusurlarini düsündürür. Muayene sonrasi göz doktoru gerekli görürse yas ne olursa olsun hemen gözlük kullanimina baslanmalidir.
Gözlükle iyilesmis sasi gözlü hasta çocuk
Aileler genellikle gözlük kullanimindan kaçinirlar, ihmal ederler veya çocuk gözlük kullanmak istemezse ugrasmazlar. Oysa bu yaslarda gözlük kullanmak ileride olusabilecek göz tembelligi ve sasilik durumlarini tamamen ortadan kaldirabilir veya hafifletebilir.
Unutulmamasi gereken önemli nokta ise; görmenin gelismesi en hizli sekilde 0-2 yas arasinda olusmaktadir ve 2-6 yas arasinda olusan görme toplam görmenin %95’ini olusturur. Bu yüzden çocukluk döneminde gözlük kullanimina gereken önem verilmelidir.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:08
Göz yaralanmalarinda ilk yardim yöntemleri...


Bir kaza oldugunda kütüphaneye gidip ilk yardim olarak ne yapilmasi gerektigine bakamazsiniz. Daha önceden bilmeniz gerekir. Ciddi yaralanmalarda dogru ilk yardim siklikla körlügü önler. Yanlis ilk yardim körlüge neden olur. rh7qc8avbd
Yaygin olarak görülen göz yaralanmalari 6 tiptir. Her biri için özel olarak ilk yardim girisimi gerekir.
Kimyasal göz yaniklari
Sayet kuvvetli bir kimyasal Madde (örnegin pil asiti, kezzap, laboratuar veya endüstriyel eriticiler, zehirler, kireç tozu) gözün saydam kismina (kornea) atilirsa korneanin normal saydamligi hizla bozulur. Dakikalar içinde (madde çok güçlü ise saniyeler içinde) korneanin hassas hücreleri gerçekten yanar. Vücudun bir yerinde kötü bir yaralanma oldugunda skar dokusu birakarak iyilesme olur. Derin bir kesi veya yaniktan sonra ciltte olusan bir skari bilirsiniz. Böyle bir skarin korneada olustugunu düsünürseniz gözü nasil kör edebilecegini anlarsiniz.
Kimyasal bir yanik için ne yaparsiniz? Hemen ilk yardim, gelecekte yapilabilecek herhangi bir tedaviden çok daha önemlidir. Simdi gözü yikayarak kimyasal maddeyi uzaklastirmalisiniz. Hiç bir sey için beklemeyin. Gözü hemen yikayin. Bunu yapmazsaniz birkaç Dakika içinde gözde kalici körlük gelisecektir.
Gözü normal Su ile yikayin. Antidot aramayin. Hastanin yüzünü yukari çevirin ve gözüne Suyu dökün. Dogal olarak bu hastanin hosuna gitmez ve yanigin yaptigi agri ve soguk Suyun irritasyonu nedeniyle gözlerini sikarak kapatir. Göz kapaklarini tutarak açmaniz gerekir. Göz veya gözkapaklarina bastirmayin. Kaslarina veya yanagina bastirin. Hastaya yikamanin önemini anlatin. Hastayi kovalarca su dökerek bogmaniz gerekmez, nazik bir akinti halinde yikamaniz yeterlidir.
Kuvvetli bir Alkali söz konusu ise gözü en az 15 dakika yikamalisiniz. Önemsiz yaniklarda o kadar uzun süre yikamaniz gerekmez. Ancak, gerçekten kötü bir maddeyi gözden uzaklastirmak için birkaç dakika yeterli degildir.
Farz edin ki hiç su bulamadiniz. Irritan olmayan herhangi bir baska siviyi da kullanabilirsiniz. Irritasyon olmadan içebiliyorsaniz gözü de o siviyla acil durumda yikayabilirsiniz. Süt, Alkolsüz içkiler, portakal suyu, çikolata sütü bu tip herhangi bir sey ise yarar.
Kimyasal maddenin antidotunu aramayin. Örnegin alkali yaniginda sirkenin, Asit yaniginda sodanin iyi gelecegini düsünebilirsiniz. Antidot aramak için geçirilen zaman gözün tahrip olmasina yol açar. Ayrica antidotun kendisi de göze zarar verebilir.
15 Dakikalik yikama isini bitirmeden doktora gitmeyin. Daha sonra hemen doktora gidin çünkü yikamadan önceki ilk birkaç saniye içinde gözün yüzeyi yanmis olabilir. Yüzey iyilesinceye kadar infeksiyon önlenmesi için Antibiyotikler önemlidir.
Göz delinmeleri
Sayet kirik Cam parçasi, sivri bir tel, diken veya uçan bir metal parçasi göze girdiginde en korkunç olay olur. Giris deligi çok küçük bile olsa göz içine mikrop tasiyarak Apse olusumuna ve körlüge yol açar. Daha büyük bir yara agzi gözün hassas yari Sivi yapilarinin disari kaçmasina neden olur. Böyle bir göze Basinç uygulanmasi göz içeriginin daha kolay disari firlamasina yol açarak felaketle sonuçlanir.
Tabii bir gözde böyle bir kesi meydana gelirse kanama olur veya kesi yerinden sivi disari çikar. Yaralanan bir insanin yanagindan kan veya sivi sizarsa ne olur? Dogal olarak insan kosar ve bir havlu veya bezle kani temizler. Bunu yaparken göze basinç yaparsa gözün bosalmasina neden olur. Lütfen bunu yapmayin. Kesik bir gözün yakinini silmeyin veya bastirmayin. Hastanin gözünü silmesine izin vermeyin.
Penetran bir göz yaralanmasinda en dogru ilk yardim göz ve kapaklara basi yapilmamasidir. Mümkünse bir kapakla göz kapatilmalidir. Kâgit bir fincanin yarisini kesip kenarlarini asagiya dogru kestikten sonra yanlara dogru açarak bir kapak yapilabilir.
Tüm izciler kanayan bir yaraya baski uygulayarak kanamanin durduruldugunu bilir. Bu dogrudur ama göz için degil. Kanayacak kadar kötü yaralanmis bir gözü böyle bir basinç mahveder. Birakin kanasin! Bir süre sonra duracaktir ve kanama hastanin ölümüne yol açmaz. Tabii ki, tüm delici yaralanmalar acil müdahale gerektirir. Bunlar ciddi, acil durumlardir.
Gözün çizilmesi veya göze toz girmesi
Herkesin gözüne sinek veya toz parçasi kaçmistir. En önemlisi gözün içine bir sey kaçinca ovusturulmamasidir. Çünkü yabanci cismin korneayi çizmesine yardimci olabilir.
Genellikle irrite gözün sulanmasi yabanci cismin yikanarak uzaklasmasini saglar. Göz kirpma da yardimci olur. Bunlar ise yaramazsa ilk yardim gerekir. Ilk yardimi yapan kisi göz içinde yabanci cismin yerini tayin etmelidir. Tedavi açisindan, partikül gözün saydam veya beyaz kismi üzerinde olabilir. Her ikisi için farkli tedavi gerekir.
Kornea içine gömülmüs bir toz parçasina ilk yardimi yapan kisi dokunmamalidir. Kirpma ile çikmayacak kadar gömülmüs ise çikarilmasi için lokal anestetik gerekir. Kornea dokunmaya ve agriya çok hassastir. Ayrica böyle bir yabanci cisim yüzeyi bozarak enfeksiyon egilimini arttirir.
Infeksiyon riski Antibiyotik tedavisi ile azaltilabilir. Bu nedenle, önemli bir çizik veya gömülü bir yabanci cisim olan bir kornea doktor tarafindan görülmelidir. Kornea enfeksiyonlari görme kaybina yol açan yogun zararlar birakir.
Toz gözün beyaz kisminda ise (konjonktüre) problemi doktora ihtiyaciniz olmadan çözebilirsiniz. Konjonktüre enfeksiyona çok dayaniklidir ve küçük çizikler ciddi hasara yol açmaz. Tüm yapmaniz gereken bir Kagit ve bez parçasini kivirip ucuyla yabanci cismi silerek almanizdir. Bu fazla bir aciya neden olmaz. Partikül alinir alinmaz batma hissi kaybolmalidir. Siz alt kapagi asagi çekerken hasta yukari bakarak size yardimci olabilir. Bu pozisyon konjonktürenin tüm alt kismini görmenizi saglar.
Yer çekimi nedeniyle göze giren seylerin çogu konjonktüre alt yarisina yerlesir. Bazen partikül gözün üst yarisindadir. Bunlari almak daha güçtür. Üst kapagi yukari çekerken hastaya asagi bakmasini söyleyin. Bazen yabanci cisim kapagin orta yüzündedir. Bunu almak için kapak ters çevrilmelidir. Göz hala batmaya devam ediyor ve siz de problemi göremiyorsaniz bir doktora göstermek gerekir.
Hasta bir metal üstüne metalle vuruyorken yabanci cisim gözüne firladi ise küçük bir çelik parçasi gözü delerek içeri girmis olabilir. Böyle bir yaralanma yüzeyde görülemeyebilir. Bazen hemen hemen hiç agri olmaz. Bu tip yaralanmalarda dikkatli olun. Koruyucu gözlük takmadan böyle bir is yapmayin.
Morarmis göz
Kapaklardaki gevsek dokular içine kanama oldugunda göz morarir. Cilt altinda kanama siyah veya mavi görülür. Kapak dokusu gevsek oldugundan kanama kapaklari çevirir. Alin, burun ve yanak derisi siki oldugundan bu kisimlara kan gitmez. Bu nedenle, morarmis göz bir kan damari yirtilacak kadar sert bir travma oldugunun göstergesidir.
Birçok travma göze hasar vermez çünkü göz kemik cep içinde korunmaktadir. Ancak mor göz kesinlikle bir travma oldugunu ve gözün de yaralanmis olabilecegini düsündürür. Görmeniz bulaniklasti ise doktora gitmelisiniz. Bu durumlarda bulanik görme göz içine kanama oldugunu ifade eder. Böyle bir göze ilk yardim eskiden beri soguk bir biftek parçasinin göz üzerine konmasidir. Ancak bunun pek faydasi olmaz ve et pahali.
Göz problemleri konusunda kime basvurmalisiniz?
Günümüzde o kadar çesitli Saglik personeli vardir ki insanin kafasi karisir.
1. Medikal doktor (MD). Antibiyotikler, anestetikler, Alerji tedavisi ve diger tibbi bakim konusunda egitilmis ve tecrübe kazanmistir. Ameliyat yapar, yaralanmalarin ve kanserin teshisini koyar ve genellikle bilgisi iyidir. Pratisyenlerin çogu küçük göz problemlerinin çogunu tedavi edebilir.
2. Oftalmolog göz konusunda ihtisas yapmis bir doktordur. Göz problemlerinin tedavisi konusunda yillarin tecrübesine sahiptir ve herhangi bir göz probleminiz için basvurabilirsiniz. Bu alanda en iyi eksperttir.
3. Optisyen gözlük verir. Uygun cam için gözünüzün ölçümünü bile yapmaz. Yaptigi is yalnizca oftalmolog ve optometrist tarafindan önerilen uygun Cami sizin için en uygun gözlük çerçevesine yerlestirmektir.
4. Optometrist gözlük cami için gözünüzün ölçümünü yapar. Ya uygun cam derecesinin reçetesini verir ya da kendisi gözlügü sizin için hazirlar. Tibbi egitim almamistir.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:09
Gözler için tehlike sinyalleri ...Hayatinizin ilk yarisinda görmenizi ciddi olarak tehdit eden hemen tüm hastaliklar tehlike sinyalinin biri veya birkaçi ile kendini ele verir. Kanser tehlike sinyalini bilmeniz gerektigi gibi göz sagliginiz için asagida verecegimiz gözler için 7 tehlike belirtisini de bilmelisiniz.
Sürekli kirmizilik
Kizariklik ciddi veya önemsiz bir göz problemine bagli olabilir. Nasil ayirt edilebilir? Genellikle ciddi bir hastalikta diger belirtiler de mevcuttur. Ancak, baska bir semptom yoksa bile olagandisi bir kizariklik devam ediyorsa doktorunuz tarafindan görülmelidir.
Devam eden agri veya gözde veya çevresinde rahatsizlik hissi
Saglikli bir göz agri yapmaz. Hepimizde vücudumuzun orasinda burasinda hafif ve gelip geçici agrilarimiz olur. Göz de buna dâhildir, belki yoruldugumuz zaman. Ancak sürekli agri normal degildir. Özellikle göz kizariksa veya diger tehlike sinyalleri de varsa.
Görme bozuklugu
Göz görmek içindir ve en önemli tehlike sinyallerinden biri görme problemidir. Görme bozuklugu birçok sekilde olabilir. Örnegin yakin veya uzakta detaylar bulaniklasabilir. Böyle bulaniklasma siklikla basit bir gözlük gereksinimidir. Ciddi degildir ve tabii körlüge neden olmaz. Ancak bulanik görme diyabete, Hipertansiyona, zehirlenmeye ve daha birçok ciddi probleme bagli olabilir.
Periferik görme kaybi gözde veya beyinde önemli bir hastaliga bagli özellikle kötü bir sinyaldir. Bildiginiz gibi normalde yalnizca düz kasinizi degil, iki tarafinizi da görürsünüz. Ayni anda görebildiginiz bütün bu alana görme alani denir. Sayet bu alanin bir kismi görülüyorsa nedeni hemen her zaman retina, optik sinir veya beyin hastaligidir.
Çift görme diger bir kötü semptomdur. Her seyi iki tane görmek gözlerin düzgün pozisyonda olmadigini ifade eder. Genellikle beyin tarafindan gözlerin kontrol edilmesinde bir probleme baglidir. Sarhosken oldugu gibi geçici olabilir. Persistan çift görme kötü bir belirtidir.
Bazen bir gözün önünde aniden uçusan noktalar belirir. Parlak, beyaz bir yüzeye veya gökyüzüne baktiginizda gördügünüz birkaç çizgi veya noktayi kastetmiyorum. Küçük sinekler gibi önünüzde dans eden yüz veya bin noktayi kastediyorum. Bu noktalar, gözün gerisindeki jel olan vitre sivisi içine dagilmis hücrelerdir. Bu hücreler, kanamaya bagli kirmizi kan hücreleri veya enfeksiyona bagli beyaz kan hücreleri olabilir. Ne kanama ne de enfeksiyon göz içinde istenen bir sey degildir.
Sasi gözler
Çocuklukta veya eriskinde sonradan bir gözün içine veya disina dönmesi beyinde gözlerin kontrolünün kayboldugunu gösterir. Bu durum göz görmedigi için ve beyne hangi dogrultuya baktigini anlatamadigi için gelisebilir. Veya beyin kontrol sistemlerinin kendisi bozulmus olabilir.
Büyüyen kitleler
Göz üzerinde veya kapaklar üzerinde sislikler ve kitleler kanser, enfeksiyon veya görmeyi bozan diger Anormal durumlara bagli gelisebilir. Birçok küçük et beni ve siyah benler kapaklar üzerinde zararsizca gelisebilir.
Kastedilen bu küçük problemler degil, gittikçe büyüyen anormal kitlelerdir. Spontane olarak kanayanlar genellikle kötü huyludur. Kanserlerin agri yapmasi gerekmez.
Sürekli kabuklanma ve sekresyon
Gözün yüzeysel enfeksiyonlari irritasyona neden olarak gözden veya kapak kenarlarindan yapiskan, iltihabi akintiya yol açar. Bu akinti, kirpik diplerinde ve köselerde kuruyunca sert kabuklar olusur. Göz yüzeyi enfeksiyona dirençlidir.
Ancak, ince yüzeysel hücre tabakasi siyrildi ise örnegin, katarakt lens takarken veya sertçe gözler ovusturuldugunda, yüzeysel mikroplar hassas derin dokulara girebilir ve hizla çogalir.
O nedenle enfekte bir göz saglikli bir göze zarar vermeyen önemsiz siyriklardan bile zarar görebilir. Bu tip enfeksiyonlarin uygun antibiotik kullanimi ile temizlenmesi gerekir.
Pupilla degisiklikleri
Normalde, pupillalar (irisin merkezindeki siyahlik) yuvarlak veya iki gözde esit büyüklüktedir. Pupilla büyüklügü göz içine giren isik miktarini ayarlar ve beyin tarafindan kontrol edilir. Muayenenin önemli bölümlerinden biri pupilla muayenesidir. Çünkü bu, beyinle normal veya bozuk sinir baglantilarinin sonucunu gözlemenin en kolay seklidir.
Ayrica gözün kendisinin ciddi hastaliklari da pupilla degisikligine yol açar. O nedenle düzensiz bir pupilla veya iki göz arasinda büyüklük farki önemli bir tehlike sinyali olabilir.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:09
Gözlerinizi 10 dakika arayla dinlendirin ...Uzmanlar, bilgisayar karsisinda çalistigi için Gün boyunca ekrana kilitlenen gözlerde olusan yorgunluk için gün içinde gözlerinizi 10 Dakika arayla dinlendirmemizi tavsiye ediyor.
Florence Nightingale Hastanesi Göz Hastaliklari Uzmani Yard. Doç. Dr. Özgür Artunay, bilgisayara bagli göz yorgunluguna azaltmak için su önerilerde bulunuyor…
- Gözlerinizi mümkün oldugu kadar kirpin. sigara dumanindan uzak durun. Direkt kuru Hava gözü rahatsiz ettiginden klimadan uzak durun.
- Ekraninizin renk ve parlaklik ayarini ayarlayin ve öyle kullanin. Bilgisayarin monitör ayarinda parlaklik düsürülerek göze gelen isimayi azaltin ve göz yorgunlugunun önüne geçin.
- Bilgisayar kullanirken gözlerin kurumasini ve çabuk yorulmasini önlemek için, göz kirpma sayisini bilinçli olarak arttirin.
- Monitörü göz hizasinin 10- 15 derece Altina olacak sekilde yerlestirin. Bunun ayari monitörün üst kenarinin göz seviyesinin biraz altinda kalmasini saglayarak yapilabilir.
- Ayrica 10-20 Dakikalik aralar verip uzaga bakin.
- Oturus pozisyonunuzu ayarlayin ve dik oturun.
- Ekranin zemin renginin açik renk seçin. Çünkü koyu renkli zemin etraftaki açik renkli objelerle (beyaz Kagit, açik renk mobilya) kontrast yapacak ve gözünüzü yoracaktir.
- Belirli araliklarla ekrandan farkli yere bakarak göz kirpma refleksini normale döndürün.
- Lenslerinizi mümkün oldugu kadar az kullanin ve bakimini iyi yapin. Eger kuruma varsa yapay göz yasi kullanin.
- Yasadiginiz ve çalistiginiz ortamlarda havalandirma ve isigin durumuna dikkat edin. Az isigin gözü yordugu gibi yogun isik ve kuru Havanin da yorgunluk olusturdugunu unutmayin.
- Kirpik diplerinizde biriken artiklari düzenli Sicak Su ile temizleyin. Bu gözyasinizin da daha Saglikli olmasini da saglar.
- Kuru göz hastaliginiz varsa bunun için sürekli yapay göz yasi kullanin.
- Odada aydinlatmada kullanilan isik kaynagi ne kadar parlak ve size direkt geliyorsa problem o kadar artacaktir. Arkanizdan ve omuz hizanizdan çapraz olarak gelen bir isik kaynagi kullanin.
- Gözlerde kuruma yaratacak uzun süre bilgisayarla çalismak, okumak, Araba kullanmak, Televizyon seyretmek gibi isleri dinlenerek yapin. Televizyon en az 3 metre uzakta olmali. Okurken ve bilgisayar karsisinda 10-20 Dakikada bir gözü dinlendirip uzaklara bakin.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:10
Hamilelikte gözlerinizi kontrol ettirin ...Hamilelik ve menopoz dönemlerindeki kadinlarin mutlaka bir göz doktorunun kontrolünden geçmeleri gerektigini vurgulayan uzmanlar, erken teshis ve tedavinin önemini hatirlatiyor.
Kirma kusurlari
Kadinlarda hamilelik döneminde kornea kalinliginda degisiklikler görülebilir. Bu durum kirma kusurlarinda (miyopi, hipermetropi, astigmatizma) artis veya eksilme olarak kendini gösterir. Hamileligin bitiminde yeni eski halini alacak olan göz, kontrollerle Saglikli bir sekilde hamilelik dönemini atlatacaktir.
Diyabetik anne adaylari
Anne adayinin diyabetik olmasi durumunda göz sagligi daha da önem kazanmaktadir. Diabetik hamileler, bu süreçte mutlaka bir göz doktorunun da takibi altinda olmali ve kontrollerini aksatmamalidir.
Hipertansiyon hastasi olan anne adaylari
Hipertansiyon hastasi olan anne adaylarinda hipertansif degisikliklere bagli papilla ödemi bile görülebilir. Buna bagli olarak belirli dönemlerde göz dibi muayenesi ile anne adayi bu rahatsizliktan korunabilir

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:10
Sis gözler için basit önlemler ...

Çok az ya da çok fazla uyku, bir gece önce alinan Alkol, asiri Tuz ve kafein, sabahlari sis gözlerle uyanmanin baslica nedenleri. Ancak, ertesi sabah aynada hos olmayan görüntülerle karsilasmak istemiyorsaniz, bir gece önceden almaniz gereken birkaç basit önlem var.
Bakim
En az 7 Saat uyuyun. Yatmadan önce göz çevrenize nemlendirici sürmeyin. Bunun yerine jel kullanin. Jelli kremler, göz çevresini rahatlatir ve sikilastirir. Hatta daha iyi bir sonuç elde etmek istiyorsaniz, göz jelinizi buzdolabinda iyice soguttuktan sonra kullanin.
Tüm bunlara ragmen sabah sis gözlerle uyandiysaniz, üzülmeyin kisa zamanda eski hale gelebilmeniz için de tavsiyelerimiz var…
Patates ve buz mucizesi
Çig patatesi yuvarlak dilimler halinde kesin. Gözlerinizin üzerine birer tane yerlestirip, 10-20 Dakika arasi tutun. Sisliklerin inmesini beklemek için zamaniniz yoksa bir parça buzu göz çevrenizde hafifçe gezdirin.
Bu uygulamalar ise yaramiyorsa, tek çare sislikleri makyajla kapatmak…
- Ten rengindeki kapaticiyi elmacik kemiklerinize kadar olan bölgeye sürün.
- Farinizi koyu renklerden seçin.
- Koyu renk bir rimeli, sadece üst kirpiklerinize sürün.
- Alt kirpiklere rimel sürerseniz, sislikler daha çok ortaya çikar.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:11
Gözlerinizi soguklardan koruyun

Soguk havalar ve zorlu kis sartlari göz sagligimiz ile ilgili büyük bir tehlike unsuru olarak karsimiza çikiyor. Kis aylarinda; Alerji, kizariklik, çapaklanma, kasinti, sulanma, yanma, batma ve agri ile kendini gösteren göz enfeksiyonlari, erken tedavi edilmedigi takdirde gözün kaybina neden olabiliyor.
Memorial Göz Merkezi'nden Op. Dr. Mustafa Temel, kimyasal Maddelerle temas, tedavi edilmemis gözlük kusurlari, kontakt lens kullanimi ile göz ve el temizligine dikkat etmemenin hastaliklara davetiye çikardigini belirtiyor.
Özellikle kornea tabakasinda olusan enfeksiyonlarin görmeyi de etkileyebildigine dikkat çeken Temel, 'Bu durum kalici görme kayiplarina yol açabilir hatta tedavi edilmedigi takdirde gözün kaybina kadar da gidebilir.' uyarisinda bulunuyor.
Kis aylarinda yeterli havalandirilmayan ev, ofis gibi kapali mekânlar, kalorifer ve klimalar ile bilgisayarlar gözler için tehlike olusturuyor. Bu tür ortamlarda pek çok kisi göz kurulugu problemi ile karsi karsiya kaliyor. Bulunulan ortamin sik sik havalandirilmasi, klimalarin dikkatli kullanilmasi, Hava akiminin dogrudan göze gelmesinin önlenmesi, bilgisayar karsisinda saatlerce kalinmamasi ve doktor kontrolünde alinacak suni gözyasi damlalari göz kurulugunu gidermenin etkin yollari olarak gösteriliyor.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:13
Gözler kendini korumak için sürekli hareket halinde ....


Bilim adamlari, gözlerin mütemadiyen hareket etmesinin nedeninin kör olmayi engellemek olabilecegini bildirdiler. Gözdeki belli belirsiz kisa ve hizli hareketler, sürekli bakmanin imkânsiz oldugunu gösteriyor. Sabit duran bir objeye gözlerimizi sabitledigimizde bile gözler harekete devam ediyor.
Daily Mail'deki habere göre, California'daki Salk Enstitüsünce yapilan arastirmada, beyinde göz hareketlerinden sorumlu "komuta merkezi'nde inceleme yapildi.
Science dergisinde yayinlanan arastirmada, bu hareketlerin, beynin gazete sütunlarini tararken veya hareket eden bir objeyi takip ederken kullanilan ayni bölge tarafindan aktif olarak kontrol edildigi belirlendi.
Daha önce, göz hareketlerinin sinir sinyallerinin arizi sonucu oldugu düsünülüyordu.
Bilim adamlari, göz hareketlerinin retina üzerindeki, aksi halde kaybolacak görüntüleri "canlandirarak' hayati bir görev yaptigini, normal bir görüs saglamak için bu kisa ve hizli göz hareketlerinin zaruri oldugunu belirttiler.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:14
Uzun süre bilgisayara bakmak gözü hasta ediyor ...Günümüzde hemen herkesin, günün birkaç Saatini bilgisayar basinda geçirir duruma gelmesi çesitli göz hastaliklarini da beraberinde getirdi. Bilgisayara uzun süre bakildiginda göz yüzeyinde olusan kurumaya bagli yanma, batma ve kizarikligi önlemek için ekranin göz seviyesinden asagida olmasi gerekiyor.
Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Göz Sagligi Anabilim Dali Ögretim Üyesi, Toplum Sagligi Arastirma ve Gelistirme Merkezi Baskani Prof. Dr. Nazmi Zengin, vücuttaki en önemli organlarin basinda gelen gözün, sagligina dikkat edilmesi gerektigini söyledi. Bu nedenle, göz sagligini korumanin yollarinin iyi ögrenilmesinin faydali olacagini ifade eden Zengin, günümüzde göz sagligini etkileyen faktörlerden birinin de sayisi ve kullanimi hizla yayginlasan bilgisayarlar oldugunu belirtti.
Zengin, göz bozuklugu derecesinin artmasinda dogrudan rolü olmayan bilgisayarlarin, göz doktorlarina en fazla basvurma nedenleri arasinda yer alan göz kurulugunun baslica nedeni oldugunu vurguladi. Günümüzde hemen herkesin, günün birkaç saatini bilgisayar basinda geçirir duruma geldigini dile getiren Zengin, bunun göz kuruluguna bagli sikâyetlerini önemli ölçüde artirdigini bildirdi.
Göz yukarida, ekran asagida olmali
Bilgisayara uzun süre bakildiginda göz yüzeyinde kuruma meydana geldigini belirten Zengin, sunlari kaydetti: "Göz kurulugu yanma, batma ve kizariklik olarak ortaya çikar ve kisinin gündelik yasamini, is verimini olumsuz yönde etkiler.
Bilgisayara uzun süre bakildiginda göz yüzeyinde kurumaya bagli yanma, batma ve kizarikligi önlemek için, ekran göz seviyesinden asagida olmalidir. Çünkü göz hizasindan yukaridaki ekrana bakan gözün kapagi daha fazla açilacagi için, kuruma daha fazla olur. Bilgisayar ekrani eger göz hizasi ya da biraz asagida olacak sekilde konumlandirilirsa, göz kapagi daha az açilacagi için göz kurumasi daha az olacaktir.'
Göz kurulugu rahatsizligini önlemek için, bunun disinda da bazi ek tedbirlerin alinabilecegini belirten Zengin, "Uzun süre bilgisayar ekrani karsisinda oturan kisiler, gözlerini 2-3 saniye kapali tutma egzersizleri yaparak, kuruyan gözün yeniden yeterli siviya kavusmasini saglayabilir. Ayrica, asiri kuru veya cereyana maruz kalinan ortamlarda bulunulmasi da göz kurulugunu artirmaktadir' diye konustu.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:15
Ultraviyole isinlari göze kisin da zarar veriyor ...Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Zengin, küresel isinma ve ozon tabakasindaki incelme nedeniyle göz sagligina daha fazla dikkat edilmesini önerdi. Günesin en fazla ultraviyole isinlarinin göze zarar verdigini ifade eden Prof. Dr. Zengin, ultraviyole isinlarinin sadece yazin degil, artik kisin da göze zarar verici etkilerinin arttigini söyledi.
Prof. Dr. Zengin, bu nedenle yaz aylarinda oldugu gibi kis aylarinda da günesin zararli isinlarindan korunmasina özen gösterilmesi gerektigini belirterek, söyle dedi:
"Ultraviyole isinlar nedeniyle kis aylarinda da günesli havalarda günes gözlügü takmak gerekiyor. Bu açidan yilin her döneminde günesli havalarda günes gözlügü takma aliskanligi kazanmakta büyük yarar var. Yazlik ve kislik gözlük almaya gerek yok, tek gözlük yeterli olur.'
Kisin karin da göze olumsuz etki yapacagini bildiren Prof. Dr. Zengin, Kardan yansiyan isigin günesin zararli etkisini artiracagindan, kayakçilarin ve avcilarin mutlaka günes gözlügü takmalari gerektigini kaydetti.
Prof. Dr. Zengin, kullanilacak gözlügün camlarinin polarize özellik tasimasinda büyük yarar oldugunu, gözü günesin zararli etkilerinden koruyacak özellikte kaliteli günes gözlügü tercih edilmesinin yeterli olacagini belirtti.
Kis aylarinda dikkat edilmesi gereken bir baska konunun da göz kurulugu oldugunu söyleyen Prof. Dr. Zengin, söyle devam etti: "Kisin genelde isitilan ortamda bulunuldugu için göz kurulugu riskine karsi da önlem almak gerekir. Bunun için kalorifer ya da sobayla isitilan yerlerde nem düzeyini artirmak için, isiticinin yanina ya da üzerine Su dolu kaplar konarak, kapali ortamin nem dengesi saglanmalidir.

Qül Qoncesi
10-23-2009, 21:15
Göz tembelliginde tedavi süresi...

Göz tembelligi erken çocukluk çaginda ortaya çikan ve bir gözün yeterince görememesi seklinde tanimlanabilecek bir durumdur. Göz tembelligine her 100 kisiden 3'ünde rastlanmaktadir.
Göz tembelligi ancak küçük yaslarda tespit edilirse tedavi edilebileceginden ebeveynlerin bu konuda son derece hassasiyet göstererek erken yaslarda çocuklarin göz muayenesi olmalarini saglamalari gerekmektedir. Acimadem Göz Hastaliklari Medikal Direktörü Doç. Dr Bozkurt Sener, erken teshis ve düzenli tedavi yapilirsa çogu kez normal görmeye ulasabildiklerini belirterek, "9 yas sonrasinda yapilacak tedavinin faydasi yoktur. katarakt gibi sebeplerle ortaya çikan göz tembelliklerinde çok seri davranmak gereklidir' dedi.
Göz tembelligi nedir?
Göz tembelligi erken çocukluk çaginda ortaya çikan ve bir gözün yeterince görememesi seklinde tanimlayabilecek bir durumdur. Göz tembelligine her 100 kisiden 3'ünde rastlanmaktadir. Göz tembelligi ancak küçük yaslarda tespit edilirse tedavi edilebileceginden ebeveynlerin bu konuda son derece hassasiyet göstererek erken yaslarda çocuklarin göz muayenesi olmalari saglamalari gerekmektedir.
Normal Görme Nasil Gelisir?
Bebekler dogduklarinda ancak belirli oranlarda görebilmektedirler. (gözlerini kullandikça görme potansiyelleri artmaktadir) Ilk 9 yas içinde görme sistemi tam olarak gelismekte ve daha sonra belirgin bir degisiklik olmaktadir.
Eger bir göz tüm düzeltmelere ragmen tam kapasiteli göremiyorsa bu durum kisinin hayatinda olumsuz bazi etkilere yol açar. Mesela bazi mesleklerde (askerlik, pilot ) göz tembelligi olan kisiler yer alamazlar.
Göz Muayenesi ne zaman yapilmalidir?
Tüm çocuklarin ilk 1 yasta ve 4 yasina gelmeden önce herhangi bir sorunu olmasa da mutlaka bir göz doktoru tarafindan muayene edilmis olmasi gerekmektedir. Bu arada dogumdan itibaren hem Ailenin hem de çocuk doktorlarinin bazi tespitleri ile gerekli hallerde çok erken dönemlerde de göz muayenesi yapilabilir.
Neler göz tembelligine yol açabilir?
Göz tembelligi gözlerin normal olarak kullanilmasini engelleyen her türlü durumda ortaya çikabilir. Çogu vakada göz tembelligine yol açan durumlar kalitsal olabilir. Özellikle ailesinde göz tembelligi olan çocuklar göz doktoru tarafindan mutlaka muayene edilmelidir.
Göz Tembelliginin sebepleri nelerdir?
Göz tembelliginin üç sebebi bulunmaktadir. Bunlar sasilik, kirma kusurlari ve saydam olmasi gerekli göz dokularinda bulanikliktir. Bunlari da açarsak:
Sasilik: Gözleri paralel duruma getirildigi zaman görme bulandigi için çocuk bir gözünü kullanmaz ve gözde tembellik olusur.
Kirma kusurlari: Mevcut olan yüksek kirma kusuru nedeni ile bir göz digerinden çok bulanik görmekte ise bu göz görsel gelisimini tamamlayarak tembel hale gelmektedir. Görünüste gözlerde herhangi bir problem olmadigi için tespit edilmesi en zor olan göz tembelligi tipi budur. Aileler çocuklarin gözünde bir kayma tespit ettiklerinde hemen muayenesini saglamakta ancak diger durumlarda genellikle göz muayenesi okul dönemine kadar gecikmekte ve bu durumda da çogu kez geç kalinmis almaktadir. Bu nedenle ilk 1 yasta ve 4 yas öncesi tüm çocuklarin sikayeti olsun olmasin ,mutlak surette göz muayenesi olmalari gerekmektedir.
Saydam olmasi gerekli göz dokularinda bulaniklik: Bu durumun basinda katarakt gelmektedir. Bu tip göz tembelligi en erken gelisen göz tembelligidir. Dolayisi ile her yeni doganin mutlak bir göz doktoru tarafindan son derece kolay bir test olan kirmizi yansima testine tabi tutulmasi ve bir anormallik halinde acilen göz doktoruna muayenesi gereklidir. Çünkü bu tip göz tembelligi çok erken ve çok narin olarak gelismektedir. Dogumsal katarak mümkün olan sen kisa zamanda cerrahi olarak tedavi edilmelidir.
Göz Tembelligi Tanisi Nasil Konulur?
Bu çogu kez oldukça zor bir durumdur. Çünkü çocuklarin görme muayeneleri 3-4 yas oldukça güçlü arz etmektedir. Daha küçük çocuklarda ve bebeklerde saglam gözün doktor tarafindan elle kapatilmasi halinde tepkiyi degerlendirmek gibi bir takim yöntemlerle göz tembelligi olan göz tespit edilmeye çalisilir. Ilk 1 yas ve 4 yas öncesi muayenede göz doktoru temel olarak sunu yapar. Gözlerde herhangi bir kayma olup olmadigini muayene eder. Daha sonra saydam ortamlarda herhangi bir bulaniklik olup olmadigina bakar, göz bebegi damla ile genisletilerek, her iki gözün kirma degerleri ölçülür. Burada önemli olan nokta özellikle bir gözde , digerinin çok üzerinde bir kirma kusuru olup olmadigidir. Bunan disinda her iki gözdeki yüksek kirma kusurlari da dikkate alinir. Kirma kusuru muayenesi disinda retina (görme zari) ve optik sinir (görme siniri) muayenesi de yapilarak muayene tamamlanir.
Göz Tembelligi nasil tedavi edilir?
Göz tembelligi tedavinin esasi zayif gözün kullandirilmasina dayanir. Bu, saglam gözün özel bir bandajla haftalar bazen aylar boyunca kapatilmasi ile yapilir. Önce gerekli olan reçete verilir. Çocuk bunu kullanmaya baslar ve kapama tedavisi yapilir. Sasilikta eger bir cerrahi müdahale yapilacaksa genellikle önce göz tembelligi giderilmeye çalisilmalidir. Ameliyat öncesi belli bir dönem kapama tedavisi yapilir, ameliyat uygulanir, daha sonra bir müddet daha kapama yapilmaya devam edilir. Aileler ne yazik ki kayma Ameliyattan sonra her seyin yoluna girdigi düsüncesiyle kapama sirasinda ne gibi seyler yapilmasi gerektigini size açiklar. Bundan sonrasi ise tamamen sizin sabriniza kalmistir.
Az görme önlenebilir bir problemidir?
Basarida en önemli nokta göz tembelliginin tani zamanidir. Eger erken teshis ve düzenli tedavi yapilirsa çogu kez normal görmeye ulasabilmektedir. 9 yas sonrasinda yapilacak kapamanin herhangi bir faydasi olmamaktadir. Katarakt gibi sebeplerle ortaya çikan göz tembelliklerinde çok seri davranmak gereklidir. Erken bebeklik döneminde cerrahi ve kapama tedavileri ile müdahale yapilmalidir.

Aysar Beliz
07-16-2013, 19:58
Content visible to registered users only.

Eğer sevgi üretmiyorsa yüreğiniz, başarılı bir üretici değilsiniz...!

~ Karl Marx~